Saziņa elektroniski gada laikā ļāvusi ietaupīt teju divas tonnas papīra

Saziņa elektroniski gada laikā ļāvusi ietaupīt teju divas tonnas papīra

Informācija medijiem 13.06.2019.

Vienotā digitālā pastkastīte jeb e-adrese darbojas kopš 2018.gada jūnija, kad tās lietošanu savstarpējai saziņai uzsāka visas valsts iestādes. Gada laikā e-adreses sistēmā nosūtīti vairāk nekā 396 600 elektroniski ziņojumi, kas, pārrēķinot papīra lapās, būtu teju divas tonnas papīra.

Pieņemot, ka katrs elektroniski nosūtītais ziņojums ir viena standarta A4 papīra lapa, tad gada laikā būtu iztērētas 793 pakas biroja papīra (vienā biroja papīra pakā ir 500 lapas). Vienas biroja papīra pakas svars ir vidēji 2,5 kilogrami. Kopējais iztērētā papīra svars būtu 1983 kilogrami – gandrīz divas tonnas. Salīdzinājumam – apmēram divas tonnas sver vieglā automašīna. Vienas tonnas baltā papīra saražošanai vidēji nepieciešami 24 koki, 25 m3 ūdens un 10,061 kWh elektrības[1].

“Papīra apjomu var salīdzinoši viegli aprēķināt, ja runājam kaut vai par e-adreses doto ieguvumu vides aizsardzības jomā. Bet jāatceras, ka daudz lielāks ieguldījums ir laiks – elektroniskā sarakste notiek nekavējoties, nevienam nav jāgaida divas – trīs dienas, kamēr sūtījums nonāk pie adresāta. Laika ekonomija ir ļoti nozīmīgs faktors elektroniskajā saziņā,” uzsver Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāra vietnieks IKT jautājumos Edmunds Beļskis. “To laiku, ko iepriekš iestādes darbinieks tērēja sūtījuma noformēšanai un nosūtīšanai, tagad viņš var veltīt citiem darbiem. Savukārt iedzīvotājs sev adresēto iestādes sūtījumu var saņemt sev ērtā vietā un laikā atrodoties jebkurā vietā pasaulē.”

Kopumā e-adresi pašlaik lieto vairāk nekā 3100 valsts un pašvaldību iestādes. No šā gada 1.janvāra e-adresi sev var izveidot arī ikviena privātpersona un pašlaik jau izveidotas vairāk kā 4700 e-adreses. No nākamā gada 1.janvāra e-adreses lietošana būs obligāta vairākām juridisko personu grupām, bet iedzīvotājiem e-adreses lietošana ir brīvprātīga.

Digitālā pastkastīte jeb e-adrese  iedzīvotājiem un uzņēmējiem rada iespēju visu saziņu ar valsts un pašvaldību iestādēm turpmāk veikt elektroniski un vienuviet – savā e-adresē. E-adrese neaizstāj e-pastu – izveidojot e-adresi, ir iespēja norādīt savu e-pasta adresi, uz kuru tiks sūtīta informācija par saņemtajiem ziņojumiem, bet ne paši ziņojumi.

E-adreses izveidošana un izmantošana ir bez maksas, savu e-adresi vari izveidot portālā Latvija.lv, izmantojot  personas apliecību (eID karte), mobilo lietotni eParaksts mobile vai eParaksts karti juridiskām personām.  Praktisku palīdzību e-adreses izveidošanā var saņemt Vienotajos valsts un pašvaldību klientu apkalpošanas centros.

Vairāk par e-adresi var uzzināt arī vietnē daridigitaliarhivs.lv sadaļā “E-adrese”.

Papildu informācija:

Vita Krieviņa
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Peldu iela 25, Rīga, LV 1494
Tālr.: 67026533
E-pasts: prese@varam.gov.lv

 

Integrētās mācību un komunikācijas aktivitāšu programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” ietvaros tiek organizēti sabiedrības informācijas un komunikācijas tehnoloģiju iespēju izmantošanas un uzvedības maiņas veicināšanas pasākumi. Programmas koncepcija paredz integrētu pieeju – fokusēties uz 50 dzīves situāciju komunikāciju un mācīšanu, lai pēc paredzēto aktivitāšu īstenošanas, sabiedrība spētu atpazīt dzīves situācijas, kuras ir iespējams atrisināt vienuviet internetā – portālā Latvija.lv. Nozīmīgākā programmas sastāvdaļa ir mācības, kuru rezultātā tiks sagatavoti 6000 digitālie aģenti: valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, tostarp valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru darbinieki, kā arī bibliotekāri, skolotāji un žurnālisti. Digitālie aģenti konsultēs sabiedrību par e-pakalpojumu izmantošanu dažādās dzīves situācijās un drošu darbošanos internetā. Plašāka informācija par mācībām un to norisi pieejama portāla Latvija.lv atbalsta vietnē – https://daridigitaliarhivs.lv/.

 

 

Pasākums ir finansēts no Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta Nr.2.2.1.1/17/I/015 “Pakalpojumu sniegšanas un pārvaldības platforma”.