Informācija medijiem 04.12.2018.
Valsts vienotās komunikācijas un mācību aktivitāšu programmai “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” pievienojušies jauni vēstneši – uzņēmuma “Milzu!” dibinātājs un īpašnieks Enno Ence, titulētākais Latvijas paralimpietis Aigars Apinis un starptautiskās ekonomikas olimpiādes zelta medaļas ieguvēji Alisa Turukova, Diāna Paula Upmale, Kārlis Eiduks un Vairis Stramkalis. Viņi iedvesmos un nodos sabiedrībai vēstījumus par e-pakalpojumu izmantošanas ieguvumiem, aicinot ar uzņēmējdarbību un pilngadību saistītās dzīves situācijas risināt digitāli, tostarp aktīvi izmantojot eID kartes iespējas.
“Pavasarī atklājām jaunu programmu, kuras ietvaros sākta visaptveroša digitālo aģentu tīkla izveide, lai ikvienam iedzīvotājam, neatkarīgi no viņa dzīvesvietas, būtu viegli pieejamas mācības valsts un pašvaldības iestāžu e-risinājumu izmantošanā. Šajā laikā, organizējot mācību pasākumus digitālajiem aģentiem, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) speciālisti ir viesojušies vairāk nekā 40 Latvijas pilsētās. Ir acīmredzams, ka ieguldītais darbs jau ir nesis rezultātus – šī gada 3. ceturksnī Latvija.lv unikālo lietotāju skaits sasniedzis jau vairāk nekā 912 tūkst., turpretī pērn tie bija ap 800 tūkst. Tāpat pirmo trīs ceturkšņu laikā portālā autentificējušies teju 450 tūkst. iedzīvotāju, savukārt gadu iepriekš visa gada garumā autentificējās ap 400 tūkst.,” uzsver vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards.
VARAM un vairāk nekā 30 partneriestāžu kopīgi veidotā programma “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” tika atklāta šā gada 18. aprīlī un pirmie vēstneši bija mūziķe un māmiņa Māra Upmane-Holšteine, leģendārais aktieris Mārtiņš Vilsons un ceļotājs Gustavs Terzens. Programmas nozīmīgākā sastāvdaļa ir mācības, lai 3 gadu laikā visā Latvijā sagatavotu 6000 digitālo aģentu – zinošu bibliotekāru, skolotāju, valsts un pašvaldību darbinieku – tīklu, kas kalpotu par atbalsta plecu ikvienam digitālo prasmju pilnveidē. Kopš šī gada aprīļa jau sagatavoti 1880 digitālo aģentu – 1359 bibliotekāri, 457 skolotāji, 64 valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki un reemigrācijas koordinatori.
“Statistika liecina, ka e-pakalpojumus izmanto jau 69% Latvijas iedzīvotāju, kā arī gada laikā lietotāju skaits ir pieaudzis divas reizes. Latvijā ir augsta pakalpojumu digitalizācija – esam starp TOP 5 Eiropas Savienības valstīm ar augstāko brieduma līmeni publisko pakalpojumu digitalizācijā un starp TOP 8 valstīm publisko pakalpojumu pieejamības nodrošināšanā tiešsaistē[1]. Pašlaik iedzīvotājiem un uzņēmējiem lielākā daļa nepieciešamo pamatpakalpojumu pieejami attālināti, un, ja nepieciešams – ar digitālo aģentu atbalstu. Latvija ir digitāla valsts un sabiedrība, kas ir arī mūsu lielais mērķis – konkurētspējīga sabiedrība un efektīva valsts pārvalde,” saka VARAM valsts sekretāra vietnieks informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jautājumos Edmunds Beļskis.
Jau pašlaik portālā Latvija.lv ir pieejami vairāk nekā 600 valsts e-pakalpojumi dažādām dzīves situācijām, turklāt Latvija ir trešajā vietā Eiropā tiešsaistes pakalpojumu nodrošināšanā uzņēmējiem.
“Kopumā ļoti iestājos par digitalizāciju biznesā, jo tas ir tiešām ērti un ļauj ietaupīt daudz laika. Darba jautājumos nereti jādodas ārvalstu komandējumos, un pašam nesen bija ļoti pozitīva pieredze, kad, esot tālu prom no Latvijas, nepieciešamos jautājumus varēju sakārtot internetā. Uzskatu, ka dalīties ar sabiedrību ar to, ko pats labprāt izmantoju un novērtēju, ir svarīgi!” skaidro uzņēmējs Enno Ence.
“Esmu sapratis, cik ērts ir e-paraksts, un apņēmies iemācīties dokumentus parakstīt elektroniski un aicināt to darīt arī citus. Vēlos arī vērsties pie cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, norādot, ka e-pakalpojumi tiešām ir ērta iespēja dažādas ikdienišķas formalitātes sakārtot mājās, pie datora, neuztraucoties par to, kā nokļūt līdz iestādei, ne visur arī vides pieejamība ir nodrošināta. Aicinu atvieglot ikdienu sev un izmēģināt eID kartes u.c. e-risinājumu iespējas, iegūstot virkni priekšrocību, jo nav tāda vārda “nevaru”, ir tikai – “negribu”,” aicina godalgots sportists Aigars Apinis.
“Lai arī dažkārt šķiet, ka e-pakalpojumi nav attiecināmi uz jauniešiem, patiesībā tieši daudzas jauniešiem aktuālas dzīves situācijas ir iespējams atrisināt internetā. Turklāt teju visi jau izmēģinātie e-pakalpojumi bijuši ļoti ērti un lietošanas ziņā – pašsaprotami. Piemēram, portālā Latvija.lv jaunieši var ātri un ērti pieteikties studijām. Labprāt turpināsim iepazīties ar plašo e-pakalpojumu klāstu un aicinām pievienoties arī citus vienaudžus,” dalās starptautiskās ekonomikas olimpiādes zelta medaļas ieguvēji Alisa Turukova, Diāna Paula Upmale, Kārlis Eiduks un Vairis Stramkalis.
Informācija par programmas aktivitātēm, kā arī visi komunikācijas un mācību materiāli atrodami tīmekļa vietnē https://daridigitaliarhivs.lv.
Papildu informācija:
Vita Krieviņa
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Peldu iela 25, Rīga, LV 1494
Tālr.: 67026533
E-pasts: prese@varam.gov.lv
Integrētās mācību un komunikācijas aktivitāšu programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” ietvaros tiek organizēti sabiedrības informācijas un komunikācijas tehnoloģiju iespēju izmantošanas un uzvedības maiņas veicināšanas pasākumi. Programmas koncepcija paredz integrētu pieeju – fokusēties uz 50 dzīves situāciju komunikāciju un mācīšanu, lai pēc paredzēto aktivitāšu īstenošanas, sabiedrība spētu atpazīt dzīves situācijas, kuras ir iespējams atrisināt vienuviet internetā – portālā Latvija.lv. Nozīmīgākā programmas sastāvdaļa ir mācības, kuru rezultātā tiks sagatavoti 6000 digitālie aģenti: valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, tostarp valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru darbinieki, kā arī bibliotekāri, skolotāji un žurnālisti. Digitālie aģenti konsultēs sabiedrību par e-pakalpojumu izmantošanu dažādās dzīves situācijās un drošu darbošanos internetā. Plašāka informācija par mācībām un to norisi pieejama portāla Latvija.lv atbalsta vietnē – https://daridigitaliarhivs.lv/.
Pasākums ir finansēts no Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta Nr. Nr.2.2.1.1/16/I/001 “Publiskās pārvaldes informācijas un komunikācijas tehnoloģiju arhitektūras pārvaldības sistēma” .
[1] Eiropas Komisijas (EK) elektroniskās pārvaldes attīstības pētījums “eGovernment Benchmark”