Ziņas

Portālam Latvija.lv – viens miljons unikālo e-pakalpojumu lietotāju!

 

Jūnija sākumā valsts pārvaldes pakalpojumu portāls Latvija.lv sasniedzis vienu miljonu unikālo lietotāju, kas kaut reizi ir uzsākuši kādu no portālā izvietotiem e-pakalpojumiem, t.i. vairāk nekā 50% Latvijas iedzīvotāju.

Portāls Latvija.lv lietotājiem ir pieejams kopš 2006. gada. Sākotnēji tajā bija pieejamas tikai saites uz citām interneta vietnēm, kurās savukārt bija informācija par iestāžu sniegtajiem pakalpojumiem.

2008. gadā portālā Latvija.lv tika izvietoti pirmie 25 e-pakalpojumi un pirmajos divos portāla darbības gados tie tika izmantoti 400 000 reizes. Pirmais iedzīvotājiem pieejamais e-pakalpojums bija “Manā īpašumā deklarētās personas”, kas bija pirmais pilnībā automatizētais starpiestāžu (tajā iesaistītas vairākas iestādes – Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, Tiesu administrācija un Valsts zemes dienests) e-pakalpojums, kas arī līdz šai dienai ir pirmajā desmitnieka pēc e-pakalpojumu uzsākšanas reižu skaita.

Savukārt šobrīd portālā Latvija.lv ir izvietoti jau 128 dažādi e-pakalpojumi, kurus sniedz 26 dažādas valsts un pašvaldību iestādes. Kopš portāla darbības sākuma e-pakalpojumi ir izmantoti vairāk nekā 14 miljonu reižu.

“Portāla Latvija.lv lietotāju skaita pieaugums apliecina, ka cilvēki arvien vairāk novērtē e-pakalpojumu sniegtās iespējas. Pateicoties e-pārvaldes straujai attīstībai, Latviju pārliecinoši varam uzskatīt par digitālu valsti. Svarīgi apzināties, ka pilnvērtīga digitālā sabiedrība un ekonomika ir būtisks priekšnosacījums valsts, uzņēmumu un katra indivīda produktivitātei un konkurētspējai. Priekšā mums vēl ir daudz izaicinājumi pilnveidei un attīstībai.”, saka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce.

Saskaņā ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras (VRAA) apkopotajiem datiem, populārākie e-pakalpojumi portālā Latvija.lv ir “E-iesniegums Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pakalpojumiem”, kas izmantots vairāk nekā 341 000 reižu, “Dokumentu pārbaude nederīgo dokumentu reģistrā” – kas izmantots vairāk kā 117 000 reižu un “Informācija par sociālās apdrošināšanas iemaksām un apdrošināšanas periodiem”, kas izmantots vairāk nekā 65 000 reižu.

Visaktīvākie e-pakalpojumu lietotāji ir cilvēki vecumā no 30-39 gadiem – ceturtā daļa jeb 25% no lietotāju kopskaita. Kā liecina VRAA dati, e-pakalpojumi ir populāri arī 20-29 gadu un 40-49 gadu grupā – attiecīgi 20%. Apmēram 1% lietotāju ir vecāki par 80 gadiem, tā pierādot, ka digitālās lietas var apgūt jebkurā vecumā.

E-pakalpojumu lietotāji visbiežāk izvēlas pieslēgties portālam Latvija.lv, izmantojot mobilos telefonus – 2019.gadā 57,4%, 37,6% izmantojot datorus, 5% – planšetdatorus.

Valsts pārvaldes pakalpojumu portālā Latvija.lv vienuviet pieejama informācija par valsts un pašvaldību iestāžu sniegtajiem publiskajiem pakalpojumiem, to pieprasīšanas un saņemšanas veidiem, ar pakalpojumiem saistītajiem maksājumiem un pakalpojumu aprakstiem, elektronizēti pakalpojumi ietver saiti uz pakalpojuma saņemšanas resursu. Pašlaik portālā Latvija.lv izveidoti 128 e-pakalpojumi, savukārt informācija pieejama par vairāk kā 600 valstī nodrošinātiem e-pakalpojumiem.