Ziņas

Populārākie e-pakalpojumi portālā Latvija.lv – iesniegums VSAA, Nederīgo dokumentu reģistrs un dzīvesvietas deklarēšana

Valsts reģionālās attīstības aģentūras (VRAA) apkopotie dati rāda, ka 2018.gadā strauji pieaugusi vienotajā valsts pakalpojumu portālā pieejamo e-pakalpojumu izmantošana, bet vispopulārākie pakalpojumi pēc uzsākšanas reižu skaita bija iesniegums Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA) – 883 859 reizes, dokumentu pārbaude Nederīgo dokumentu reģistrā – 297 484 reizes un dzīvesvietas deklarēšana – 226 472 reizes. Portālā Latvija.lv e-pakalpojumus pašlaik piedāvā 26 iestādes.

VSAA elektronisko pakalpojumu popularitāti noteikti ir veicinājusi elektronisko darba nespējas lapu ieviešana. Turklāt, lai pieteiktos slimības pabalstam, nav nepieciešams klātienē aizpildīt iesniegumu – viss process ir pilnībā izdarāms elektroniski. Savukārt dzīvesvietas deklarēšana allaž bijusi visvairāk izmantoto e-pakalpojumu popularitātes augšgalā, jo tas ir pirmais ieviestais e-pakalpojums portālā Latvija.lv. Turklāt, kārtojot dzīvesvietas deklarēšanos elektroniski, par šo procesu nav jāmaksā, kamēr klātienē – pašvaldībā, par to jāmaksā valsts nodeva.

Kopumā 2018. gadā portālā Latvija.lv pieejamie valsts un pašvaldību e-pakalpojumi skatīti 13,02 miljonus reižu, kas ir par 30,38% vairāk, nekā 2017. gadā (9,19 miljoni). Šis ir straujākais pieaugums kopš 2008. gada, kad tika nodrošināta e-pakalpojumu pieejamība. Unikālo lietotāju skaits, kuri 2018. gadā uzsākuši lietot e-pakalpojumus, bija 940 000 tūkstoši lietotāju.

“E-pakalpojumu lietojumu skaits strauji pieaug, un tas liecina, ka Latvijas sabiedrība arvien vairāk novērtē iespējas, ko sniedz saziņa ar valsti attālināti. Tas tikai vēl vairāk nostiprina pārliecību, ka e-pārvalde ir mūsu nākotne,” saka Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāra vietnieks informācijas un komunikācijas tehnoloģiju jautājumos Edmunds Beļskis. “Savukārt, iedzīvotāju pieaugošā interese par e-pakalpojumiem uzliek valsts pārvaldei pienākumu izveidot risinājumus tā, lai tos ērti un saprotami varētu lietot ikviens interesents. Arī tikko pieņemtie grozījumi Ministru kabineta noteikumos, kas ļaus norēķināties par maksas e-pakalpojumiem ar VISA un MasterCard maksājumu kartēm, noteikti piesaistīs vēl vairāk lietotāju.”

Kā liecina VRAA apkopotie dati, visbiežāk lietotie e-pakalpojumi pēc maksājumu skaita pērn bija Valsts ieņēmumu dienesta (VID) administrēto nodokļu nomaksa – 202 282 reizes, ieskatīšanās zemesgrāmatas nodalījumā – 48 320 reizes un nekustamā īpašuma nodokļa apmaksa tiešsaistē – 42 537. Ļoti populārs bijis arī Jūrmalas pilsētas domes piedāvātais pakalpojums – caurlaides iegāde iebraukšanai pilsētā – tas izmantots 40 314 reizes.

Portālā Latvija.lv ir iespējams veikts arī pakalpojumu apmaksu, izmantojot vienoto pakalpojumu apmaksas sistēmu. Izmantojot šo sistēmu jeb Maksājumu moduli, 2018. gada decembra beigās varēja norēķināties par 46 pakalpojumiem. Kopējā veiktā maksājumu summa gada laikā bija 168,87 miljoni eiro, kas ir par 60% vairāk nekā 2017. gadā. Veikto maksājumu skaits 2018. gadā kopā bija  480 770, kas ir par 34,8% vairāk, nekā iepriekšējā gadā.

Plašāki portāla latvija.lv statistikas dati pieejami VRAA izdotajā elektroniskā izdevumā “E-ziņas”, elektroniskā formātā lasāms šeit.

Valsts pārvaldes pakalpojumu portāls Latvija.lv ir tīmekļa vietne, kas vienuviet nodrošina valsts pārvaldes pakalpojumu un ar tiem saistītās informācijas pieejamību privātpersonām un valsts pārvaldei, piekļuvi e-pakalpojumiem un elektronisko saziņu starp privātpersonām un valsts pārvaldi.