Ziņas

Parūpējies, lai ceļojumu nesabojātu negaidīti pārsteigumi

Gada nogalē un arī Jaunā gada pirmajās nedēļās daudzas Latvijas ģimenes plāno doties ceļojumos – gan uz siltām zemēm baudīt sauli un peldes jūrā, gan gluži pretēji – slēpot uz tuvākiem vai tālākiem kalniem. Tomēr, pirms doties ceļā, ir jāiepazīstas ar informāciju par ceļošanas nosacījumiem un nepieciešamajiem dokumentiem gan sev, gan atpūtai nepieciešamajam inventāram. Šādos gadījumos var noderēt e-pakalpojumi.

 Informācija par e-pakalpojumiem, kas var atvieglot dažādu valsts pakalpojumu saņemšanu, formalitāšu kārtošanu un palīdzēt justies droši, apkopota vietnē daridigitaliarhivs.lv dzīves situācijas aprakstā “Ceļošana”.

Dokumentu derīguma termiņi – pārbaudi!

Pirms ceļojuma plānošanas svarīgākais ir pārbaudīt visu ceļotāju personu apliecinošo dokumentu derīguma termiņus un noskaidrot, vai, dodoties uz iecerēto galamērķi, ir nepieciešama pase vai pietiks ar personas apliecību (eID karti). Pirms ceļojuma lietderīgi ir sazināties ar konkrētās ārvalsts vēstniecību, lai noskaidrotu, kādam jābūt dokumenta derīguma termiņam, ieceļojot valstī, jo tie mēdz būt atšķirīgi.

Ja dokumenta derīguma termiņš beidzies vai nav pietiekošs, dokumentu maiņu jāveic Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP). Informāciju par personu apliecinoša dokumenta saņemšanu, videopamācību par to, kā pieteikties dokumenta izsniegšanai elektroniski, kā arī par rīcību, ja dokuments nozaudēts, var lasīt vietnes daridigitaliarhivs.lv aprakstā Personu apliecinošs dokuments.

Pirms došanās ceļā, noteikti jānoskaidro, vai, braucot uz izvēlēto valsti, nepieciešama vīza. Ārlietu ministrijas (ĀM) tīmekļa vietnē ir pieejams valstu saraksts, uz kurām iespējams doties bez vīzas vai, pirms ceļojuma saņemot elektronisko ieceļošanas atļauju. Ja vīza tomēr nepieciešama, vērsieties konkrētās valsts pārstāvniecībā, lai noskaidrotu pieteikšanās prasības, procesu un izmaksas.

Arī bērniem nepieciešami dokumenti

Ja ceļojumā plānots doties kopā ar bērnu, arī viņam līdzi jābūt derīgam ceļošanas dokumentam – pasei vai Latvijas pilsoņa personas apliecībai (eID kartei).

Ja bērns ceļo viens (tas ir atļauts sasniedzot obligātās izglītības vecumu – 5 gadus), nepieciešams noformēt notariāli apstiprinātu pilnvaru. Tā ir obligāta, izbraucot no Šengenas zonas, tomēr arī zonas iekšienē ar tādu ceļot ir drošāk (kaut arī ne obligāti).

Jāpārliecinās, vai valstī, uz kuru vai caur kuru ceļos bērns, kā arī kompānija, kas sniedz pasažieru pārvadājumus, nav noteikusi kādas papildu prasības, piemēram, citu dokumentu uzrādīšanu, saistībā ar bērnu ceļošanu. Pirms ceļojuma jāpārliecinās, vai Latvijā izdotiem dokumentiem (dzimšanas apliecība, pilnvara, bāriņtiesas lēmums u.tml.) uzrādīšanai ārvalstu amatpersonām nepieciešams tulkojums un dokumenta īstuma apliecinājums. Par šiem jautājumiem iespējams sazināties ar attiecīgās ārvalsts diplomātisko un konsulāro pārstāvniecību.

 Palīdzība ārkārtas situācijās

Reģistrēšanās ĀM Konsulārajā reģistrā sniegs iespēju nepieciešamības gadījumā operatīvi saņemt konsulāro palīdzību ārkārtas situācijās. Piemēram, ja notiek nelaimes gadījums (slimība, smaga trauma vai pat personas nāve), ceļojuma galamērķī ir pēkšņa dabas katastrofa vai cita veida krīzes situācija, kuras dēļ var būt apgrūtināta atgriešanās mājās.

Reģistrēties iespējams portālā Latvija.lv, izvēloties e-pakalpojumu “Elektroniska reģistrēšanās konsulārajā reģistrā”. Vienlaikus iespējams iesniegt informāciju par cilvēkiem, ar ko ceļosiet kopā, apmešanās vietām, kontaktpersonām, apdrošināšanu, utt. Vietnē daridigitaliarhivs.lv pieejama arī video pamācība, kā veikt reģistrēšanos.

Neaizmirsti par veselības apdrošināšanu!

Lai pasargātu sevi, savu mantu un veselību ceļojot, noteikti jāpadomā par apdrošināšanu. Ceļojumu apdrošināšanu plašā klāstā piedāvā daudzas apdrošināšanas kompānijas, un uz ceļojuma laiku to iespējams noformēt elektroniski kompāniju tīmekļa vietnēs vai uz vietas filiālēs. Ceļotājiem ieteicama apdrošināšana, kas sedz arī repatriācijas izdevumus uz mītnes zemi, personas nāves vai smagas saslimšanas gadījumā. Noteikti veselības apdrošināšana nepieciešama, ja plānojat sportiskas aktivitātes vai ekstrēmu atpūtu.

Ceļojot Eiropas Savienības (ES) robežās noderīga ir Eiropas veselības apdrošināšanas karte (EVAK), kas apliecina tiesības saņemt nepieciešamo vai neatliekamo veselības aprūpi tādā pašā apjomā, kā tā tiek nodrošināta attiecīgās valsts iedzīvotājiem. EVAK kartei elektroniski iespējams pieteikties portālā Latvija.lv – izmantojot e-pakalpojumu “Pieteikt Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK)” vai E-veselības portālā sadaļā “Ģimenes ārsts un EVAK”. EVAK tiek izsniegta bez maksas un ir derīga trīs gadus.

Būtisks veselības garants ir vakcinācija. Vakcinācijas dienesta tīmekļa vietnē pieejams izsmeļošs alfabētisks valstu saraksts, kurā, izvēloties galamērķa valsti, iespējams uzzināt par nepieciešamajām vakcīnām valstī un reģionā.

Ceļo droši!

Ceļotāju ērtībām ir izveidota arī mobilā lietotne „Ceļo droši”, kas palīdzēs sagatavoties braucieniem, brīdinās par iespējamiem riskiem, kā arī norādīs, kur meklēt palīdzību ārkārtas situācijās. Lietotnē, kuru uztur ĀM,  atrodami ieteikumi ceļotājiem par nepieciešamajiem dokumentiem, drošību, apdrošināšanu, brīdinājumi par riskiem. Tāpat izveidota ceļojumu plānotāja funkcija ar atgādinājumiem par svarīgākajiem uzdevumiem, gatavojoties braucienam. Turpat atradīsi Latvijas pārstāvniecību un goda konsulu kontaktus un informāciju par palīdzību ārkārtas situācijās, kā arī lietotne nodrošina ātras un ērtas saziņas iespējas ar Latvijas Ārlietu ministrijas Konsulāro dienestu ārkārtas situācijās 24/7 režīmā.