Ziņas

Mēnesī vidēji tiek izsniegtas ap 16 tūkstošiem eID karšu

Informācija medijiem 18.12.2018.

2018.gadā vidēji mēnesī izsniegtas 16 tūkstoši eID kartes, kas ir tikpat, cik šogad izdotas pases. Kopumā Latvijā izsniegts jau aptuveni viens miljons eID karšu, liecina Pilsonības un migrāciju lietu pārvaldes apkopotā informācija.

Vairāk nekā 400 tūkstošiem izsniegtās personas apliecībās (eID kartes) ir aktivizēts drošs elektroniskais paraksts (e-paraksts). Līdz ar to pieaudzis e-paraksta lietošanas temps – šī gada pirmajos 11 mēnešos e-paraksts lietots 5,7 miljonu reižu, bet visa pērnā gada laikā tas sasniedzis 4,8 miljonus reižu.

“E-pakalpojumu un e-paraksta lietošanas pieaugums liecina, ka Latvijas sabiedrība novērtē valsts sniegtās iespējas un radītos digitālos risinājumus, labprātāk izvēloties savas dzīves situācijas risināt elektroniski. Ņemot vērā ikdienas straujo ritējumu, būtiskāka kļūst mobilitāte, ko sniedz eID karte un e-paraksts, jo sazināties ar valsts iestādēm, tostarp pārbaudīt dokumentus ir iespējams sev ērtā laikā un vietā,” uzsver Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietnieks IKT jautājumos Edmunds Beļskis.

Ar eID karti oktobrī parakstīts šogad lielākais dokumentu skaits – eParakstīšanai oktobrī tā lietota nedaudz vairāk nekā 100 tūkstošus reižu. Arī novembrī eID karšu lietotāji parakstījušies 98 500 reizes, savukārt gada pirmajā pusē eParakstīšanai karte lietota vidēji 80 000 reizes mēnesī. Jau no nākošā gada eID kartēs bez maksas tiks iekļauts neierobežots e-parakstīšanas reižu skaits.

Godalgotais sportists un programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” vēstnesis Aigars Apinis aicina ikvienu ne tikai izmantot eParakstu, bet arī ar savām dzīves situācijām saistītās formalitātes risināt attālināti: “E-pakalpojumi tiešām ir ērta iespēja dažādas ikdienišķas formalitātes sakārtot mājās, neuztraucoties par to, kā nokļūt līdz iestādei. Īpaši aktuāli tas ir cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, jo ne visur ir nodrošināta vides pieejamība. Tāpēc aicinu ikvienu atvieglot savu ikdienu un izmēģināt eID kartes un citu e-risinājumu iespējas, iegūstot virkni priekšrocību!”

Kopš septembra sākuma ikvienam ir pieejama mobilā lietotne “eParaksts”, kas nodrošina jau parakstītu dokumentu pārbaudi, parakstīšanu, kā arī nosūtīšanu adresātam. Tāpat dokumentu parakstīšanai iespējams izmantot arī eID karti un portālu eParaksts.lv. Lai uzzinātu vairāk par ieguvumiem, kas saistīti ar e-paraksta izmantošanu, aicinām apskatīt integrētās mācību un komunikācijas aktivitāšu programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” vietnē daridigitaliarhivs.lv atrodamo informāciju “Dokumentu parakstīšana ar elektronisko parakstu”.