Informācija medijiem 27.01.2020.
Agnese Fūrmane, uzņēmēja, Papīra leļļu zīmola Claudia radītāja, programmas “Mana Latvija. Dari digitāli!” vēstnese
Mazajiem uzņēmējiem īpaši svarīgi ir sekot līdzi tehnoloģiju jaunumiem un izmantot digitālās iespējas. Ja tikko esi uzsācis biznesu vai tavs bizness neapgroza lielus līdzekļus, ļoti būtiska veiksmes atslēga ir ekonomija un iešana līdzi laikam. Lai konkurētu ar lielajiem un sevi jau pierādījušajiem uzņēmējiem, mums mazajiem, ir sevi kaut kā īpaši jāparāda un jābūt solīti priekšā, lai mūs pamanītu, lai cilvēkiem būtu interesanti tas, ko mēs darām.
Mazajiem uzņēmējiem daudz laika aizrit radošajām aktivitātēm, ražošanai, mārketingam, visu procesu gudrai vadīšanai un pārvaldīšanai. Tāpēc uzskatu, ka arī valsts elektroniskie pakalpojumi ir viena no tām lietām, kas var būtiski atvieglot mūsu – uzņēmēju ikdienu. Ja vienu reizi iziet cauri visam e-pakalpojuma pieteikšanas procesam, vēl nedaudz iedziļinās pārējās reizēs, viss aiziet ātri un viegli. Piedevām vienmēr var saņemt atbalstu un konsultācijas no speciālistiem.
Sākums nekad nebūs viegls, bet ieguvumi ir milzīgi
Pirmā pieredze ar elektroniskajiem pakalpojumiem bija laikā, kad valstī tika ieviesta Elektroniskās deklarēšanas sistēma (EDS). Biju pašnodarbinātā persona un sākumā vēl izbaudīju ikmēneša garās stundas rindās, lai sakārtotu un iesniegtu dokumentus Valsts ieņēmumu dienestā. Tāpēc atšķirība un priekšrocības, ko deva EDS sistēmas ieviešana, bija ļoti jūtama. Protams, sākumā nebija vienkārši, bija jāiedziļinās un jāsaprot, kā tas viss strādā. Tagad varu jautāt, kā vispār bija iespējams savādāk? Pie labām lietām un ērtībām ātri pierodam! Tas pats bija ar internetbanku, bez kuras mūsdienās dzīve vairs nav iedomājama.
Šobrīd aktīvi izmantoju eParaksts mobile un uzskatu to par neatsveramu ērtību savā ikdienā. Visi dokumenti, kas jāparaksta vai jāsaskaņo valsts iestādēs, tiek parakstīti ar mobilās lietotnes palīdzību un iesniegti elektroniski. Man ļoti patīk darīt savas lietas, strādāt, domāt, radīt, nodarboties ar sportiskajām aktivitātēm un hobijiem, nevis pavadīt laiku, sēžot rindā un piedevām vēl, maksājot par auto stāvvietu. Tāpēc par šo iespēju – parakstīt dokumentus mobilajā tālrunī – biju sajūsmā. Iepriekš izmantoju eID karti ar eParakstu, bet tas tomēr ierobežo, jo vienmēr jau dators ikdienā nav pa rokai.
Saziņa ar valsti – digitāli
Vēl viena lieliska lieta ir elektroniskā saziņa ar valsti jeb savas e-adreses izveidošana, lai varētu vienmēr sazināties ar savu pašvaldību, bērnudārzu, skolu vai citu valsts vai pašvaldības iestādi elektroniski. Sistēmā šī vēstule tiek reģistrēta automātiski un nekur nevar pazust. Tas nozīmē, ka konkrētās iestādes darbiniekam uz to ir jāatbild likumā noteiktajā kārtībā un termiņā. Šis man šķiet ļoti ērts pakalpojums, jo atkal ļauj ietaupīt laiku un naudu.
Latvija ir ļoti skaista zeme. Tajā dzīvo talantīgi un radoši cilvēki. Pats vārds ”uzņēmējs” jau norāda uz to, ka cilvēks ir uzņēmīgs. Viņš uzņemas darīt to, ko citi baidās vai negrib, vai nevar uzņemties. Tas nozīmē, ka mēs esam stipri un drosmīgi cilvēki, kuri var būt kā piemērs un iedvesma citiem. 2020. gadā mazajiem uzņēmējiem novēlu iet uz saviem mērķiem neatlaidīgi, solīti pa solītim, veiksmīgi izmantojot visas mūsdienās pieejamās digitālās iespējas.
Informāciju sagatavoja:
Vita Krieviņa
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Peldu iela 25, Rīga, LV 1494
Tālr.: 67026533
E-pasts: prese@varam.gov.lv
Integrētās mācību un komunikācijas aktivitāšu programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” ietvaros tiek organizēti sabiedrības informācijas un komunikācijas tehnoloģiju iespēju izmantošanas un uzvedības maiņas veicināšanas pasākumi. Programmas koncepcija paredz integrētu pieeju – fokusēties uz 50 dzīves situāciju komunikāciju un mācīšanu, lai pēc paredzēto aktivitāšu īstenošanas, sabiedrība spētu atpazīt dzīves situācijas, kuras ir iespējams atrisināt vienuviet internetā – portālā Latvija.lv. Nozīmīgākā programmas sastāvdaļa ir mācības, kuru rezultātā tiks sagatavoti 6000 digitālie aģenti: valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, tostarp valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru darbinieki, kā arī bibliotekāri, skolotāji un žurnālisti. Digitālie aģenti konsultēs sabiedrību par e-pakalpojumu izmantošanu dažādās dzīves situācijās un drošu darbošanos internetā. Plašāka informācija par mācībām un to norisi pieejama portāla Latvija.lv atbalsta vietnē – https://daridigitaliarhivs.lv/.
Pasākums ir finansēts no Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta Nr.2.2.1.1/17/I/015 “Pakalpojumu sniegšanas un pārvaldības platforma”.