Ziņas

LVRTC kļūst par Latvijas kvalificēta paaugstinātas drošības elektroniskās identifikācijas pakalpojuma sniedzēju

Informāciju sagatavoja: VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC), 2018. gada 19. decembrī

VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC) šonedēļ ir reģistrēts kā vienīgais valstī kvalificēta paaugstinātas drošības elektroniskās identifikācijas pakalpojuma sniedzējs. Tas nozīmē, ka e-Identitātes apliecināšana ar visiem LVRTC izsniegtajiem e-Identitātes rīkiem – mobilo lietotni eParaksts mobile, eID karti, kā arī eParaksta karti un eParaksta karti+ – ir pielīdzināma personas identitātes apliecināšanai klātienē, uzrādot personu apliecinošu dokumentu.

 Kvalificēta paaugstinātas drošības elektroniskās identifikācijas pakalpojuma sniedzēja statusu valstī nosaka LR Aizsardzības ministrijas pakļautībā esošā Digitālās drošības uzraudzības komiteja.

“Šobrīd Latvijā ik mēnesi pieaug e-pakalpojumu skaits, kuru saņemšanai nepieciešams identitāti apliecināt ar paaugstinātas drošības e-Identitātes apliecināšanas rīkiem.  Viens no pēdējā laika populārākajiem piemēriem ir attālināta zvērinātu notāru pakalpojumu saņemšana, kas nav iespējama bez atbilstošas e-Identitātes apliecināšanas. Digitālā vide strauji mainās. Pieaug iedzīvotāju un pakalpojumu sniedzēju  izpratne par e-vides drošību un  ik mēnesi pieaug ne tikai valsts iestāžu, bet arī privāto komersantu pieprasījums pēc e-Identitātes rīku integrācijas gan klientu pašapkalpošanās portālos, gan informācijas sistēmās. Esam gandarīti, ka iedzīvotājiem varam nodrošināt četrus rīkus, kas atbilst augstākajiem kvalifikācijas nosacījumiem. Ja personas rīcībā ir augstākās drošības identitātes apliecināšanas rīks, viņš drīkst saņemt e-pakalpojumus, kam ir zemākas prasības pret drošību, savukārt otrādi tas nestrādās,” uzsver LVRTC valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta.

“Mums kā valstij ir būtiski paturēt pārziņu pār saviem pilsoņiem, paturot prātā, ka nākotnē digitālā vide var attīstīties vēl plašāk. Ceru, ka šādi mēs kopumā sekmēsim digitālā tirgus sakārtošanu un netērēsim līdzekļus tur, kur tas nav nepieciešams,” norāda  aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons.

Šī gada rudenī sabiedriskās domas un tirgus pētījumu centra SKDS veiktā interneta aptauja liecina, ka vairāk nekā pusei jeb 53% interneta lietotāju šķistu ērti, ja visos interneta portālos (pakalpojumu sniedzēju portālos, internetbankās, portālā Latvija.lv) būtu iespēja izmantot vienu identitātes apliecināšanas rīku, piemēram, eParaksts mobile vai eID karti.

LVRTC nodrošina eParaksta pakalpojumus kopš 2009.gada un tā lietošana ik gadu valstī pieaug par aptuveni 30%. Šī gada sākumā ieviesto mobilo lietotni e-Identitātes apliecināšanai eParaksts mobile lieto jau 25 000 personu. eParaksta karti lieto nepilni 9000 personu, bet eID karte ar aktīvu eParaksta izsniegta vairāk nekā 400 000 personu. Šī gada pirmajos 11 mēnešos eParaksts lietots jau 5,7 miljonus reižu.

“Drošs elektroniskais paraksts jau ieguvis iedzīvotāju atzinību un uzticību. Jau vairāk nekā 500 tūkstoši eParaksti tiek īstenoti katru mēnesi. Tikpat svarīga kā droša elektroniskā paraksta lietošana ir arī droša un uzticama personas identifikācijas pārbaude, ko apliecina LVRTC kvalifikācijas process,” uzsver Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietnieks IKT jautājumos Edmunds Beļskis.

Šobrīd e-vidē ir pieejama virkne rīku, kas nodrošina lietotāju autentificēšanu elektroniskajā  vidē – lietotājvārdi un paroles, kas katram portālam vai interneta vietnei tiek veidoti atšķirīgi, internetbankas piekļuves rīki, kas integrēti lielākajā daļā pakalpojumu sniedzēju platformu, kā arī citi risinājumi, piemēram, autentificēšanās ar publisko sociālo tīklu profiliem un publisko vietņu piedāvātajiem autentifikācijas rīkiem. E-pakalpojumu klāstam paplašinoties, kā arī pieaugot prasībām par tiesiskās noteiktības ievērošanu un drošību, arvien vairāk pakalpojumu sniedzēji, kā arī valsts pārvaldes interneta platformu turētāji vēlas nodrošināt, nevis lietotāju autentifikāciju, bet gan identitātes apliecināšanu visaugstākajā līmenī.

Arī Eiropas Savienības (ES)  normatīvie akti nosaka nepieciešamību katrā dalībvalstī ieviest nacionālo e-Identitātes apliecināšanas shēmu, kas nodrošinātu to, ka ar katras dalībvalsts izsniegtajiem identitātes apliecināšanas rīkiem iespējams saņemt pakalpojumus ar augstāko e-Identitātes apliecināšanas prasību arī citās ES dalībvalstīs.

LVRTC jau ir iesniedzis pieteikumu e-Identitātes rīku izsludināšanai ES līmenī. Izsludināšanas process var aizņemt līdz pat pusgadam, bet pēc tā pabeigšanas ikviens eParaksta lietotājs varēs saņemt e-pakalpojumus citās ES valstīs. Arī citu ES valstu iedzīvotāji varēs saņemt Latvijas iestāžu un organizāciju nodrošinātos e-pakalpojumus, kuriem nepieciešama augstākā līmeņa identitātes apliecināšana, ja apliecinās e-Identitāti ar savas mītnes valsts izsniegtu nacionālā un ES līmenī atbilstoši akreditētu rīku.