Ziņas

Latvijas Atvērto datu portāls saņem IKT gada balvas “Platīna pele” atzinību

Informācija medijiem 30.11.2018.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārziņā esošais un Valsts reģionālās attīstības aģentūras izstrādātais Latvijas Atvērto datu portāls saņēmis Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģijas (IKT) atzinību kategorijā “Valsts digitālā transformācija”. Šajā kategorijā tika vērtēti projekti, kas nodrošina valsts pārvaldes procesu un pakalpojumu pārveidi un digitalizāciju, izmantojot IKT rīkus un tehnoloģijas.

Šobrīd ir pieejamas 160 atvērto datu kopas, ko piedāvā 45 valsts iestādes. Tās var izmantot jaunu produktu un pakalpojumu radīšanā, tādējādi rodot jaunus sadarbības veidus starp valsti un biznesu. VARAM ir nodefinējusi primāri atveramās datu kopas, kuru atvēršana un publicēšana Latvijas Atvērto datu portālā ir ar augstu atkalizmantošanas potenciālu: valsts budžets, gaisa kvalitāte, laika ziņas vismaz trīs dienām, pasta indeksi un to apgabali, ūdens kvalitāte, valsts pārvaldes tiešie izdevumi, sabiedriskā transporta saraksti, vēlēšanu rezultāti, noziegumu karte un veselības jomas informācija – zāles, zāļu cenas, recepšu medikamenti, anonimizēti dati par sabiedrības veselību.

“Valsts pārvaldē ir svarīgi radīt tādu principu, ka visi dati, kas netiek īpaši aizsargāti, ir atvērti pēc noklusējuma un pieejami uz vienādiem un nediskriminējošiem principiem. Plašāka informācijas pieejamība un sistematizācija palīdz ne vien uzlabot valsts pārvaldes efektivitāti, bet arī veicina sabiedrības uzticēšanos un iesaistīšanos lēmumu pieņemšanā. Ņemot vērā datu pieaugošos apjomus, ir svarīgi šo resursu izmantot kā izejvielu jaunu risinājumu un inovāciju radīšanā, ” uzsver VARAM valsts sekretārs Rinalds Muciņš.

Tieši atvērto jeb sabiedrībai brīvi pieejamo datu jomā Latvija strauji progresē.  Eiropas Savienības (ES) datu atkalizmantošanas indeksā 2017. gadā Latvija bija ierindojusies 18. vietā, viena gada laikā sasniedzot vidējos ES rādītājus.  Tas ir 10 vietas augstāk nekā 2016. gadā, kad Latvija starp ES un Eiropas Ekonomiskās zonas valstīm ierindojās 28. vietā.  Šogad, 2018. gadā, Latvija ir pārsniegusi Eiropas Savienības vidējos rādītājus, indeksā ierindojoties 12.vietā.

Šogad IKT balvai “Platīna Pele 2018” kopumā sešās kategorijās tika iesniegti 43 pieteikumi. Balva tiks pasniegta jau divpadsmito gadu, un tās mērķis ir apzināt un izcelt pēdējo gadu laikā Latvijā radītos nozīmīgākos projektus, kas apliecinājuši savu unikalitāti, kvalitāti un sniedz labumu indivīdam, sabiedrībai kopumā un veicina valsts ekonomisko izaugsmi, kā arī cildināt labākos e-skolotājus.

Papildu informācija:

Vita Krieviņa

Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija

Peldu iela 25, Rīga, LV 1494

Tālr.: 67026533

E-pasts: vita.krievina@varam.gov.lv

Integrētās mācību un komunikācijas aktivitāšu programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” ietvaros tiek organizēti sabiedrības informācijas un komunikācijas tehnoloģiju iespēju izmantošanas un uzvedības maiņas veicināšanas pasākumi. Programmas koncepcija paredz integrētu pieeju – fokusēties uz 50 dzīves situāciju komunikāciju un mācīšanu, lai pēc paredzēto aktivitāšu īstenošanas, sabiedrība spētu atpazīt dzīves situācijas, kuras ir iespējams atrisināt vienuviet internetā – portālā Latvija.lv. Nozīmīgākā programmas sastāvdaļa ir mācības, kuru rezultātā tiks sagatavoti 6000 digitālie aģenti: valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, tostarp valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru darbinieki, kā arī bibliotekāri, skolotāji un žurnālisti. Digitālie aģenti konsultēs sabiedrību par e-pakalpojumu izmantošanu dažādās dzīves situācijās un drošu darbošanos internetā. Plašāka informācija par mācībām un to norisi pieejama portāla Latvija.lv atbalsta vietnē – https://daridigitaliarhivs.lv/.

 

 

Pasākums ir finansēts no Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta Nr. Nr.2.2.1.1/16/I/001 “Publiskās pārvaldes informācijas un komunikācijas tehnoloģiju arhitektūras pārvaldības sistēma” .