Ziņas

Lai suns nekļūtu par robežpārkāpēju – pirms ceļojuma laikus sakārto dokumentus

Suns, kaķis un citi mājdzīvnieki arvien biežāk ceļo kopā ar saviem saimniekiem. Mīluļi kļuvuši par tik tuviem ģimenes locekļiem, ka to īpašnieki labprātāk lolojum dzīvniekus ņem līdz pat garos ceļojumos, nevis atstāj mājās vai īpašās dzīvnieku viesnīcās. Tomēr, pirms doties ceļā kopā ar mājdzīvnieku, ir jāiepazīstas ar informāciju par ceļošanas nosacījumiem un dzīvniekiem nepieciešamajiem dokumentiem.  Šādos gadījumos var noderēt e-pakalpojumi.

 Informācija par mājdzīvnieku saimnieku pienākumiem, kā arī par reģistrēšanas kārtību un ceļošanai nepieciešamajiem dokumentiem apkopota vietnē daridigitaliarhivs.lv dzīves situācijā “Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācija, labturība un pārvadāšana”.

Uz Eiropas Savienības valstīm – ar pasi

Ja vēlaties vest suni, kaķi vai mājas sesku ārpus Latvijas Eiropas Savienības (ES) robežās, tam jābūt mājas (istabas) dzīvnieka pasei. Tāpat dzīvniekam jābūt apzīmētam ar mikroshēmu, jābūt atzīmei pasē par derīgu vakcināciju pret trakumsērgu. Atsevišķām valstīm ir specifiski nosacījumi mājdzīvnieku ievešanai un pārvadāšanai, tādēļ pirms ceļojuma kopā ar savu mīluli ir vērts izpētīt Pārtiku un veterinārā dienesta (PVD) tīmekļa vietnes sadaļu “Ceļošana ar dzīvnieku”.

Informācija par mājdzīvnieku pārvadāšanu starp ES dalībvalstīm pieejama arī Valsts ieņēmumu dienesta (VID) tīmekļa vietnē: “Ceļojot ES” – “Suņu, kaķu vai citu lolojumdzīvnieku pārvietošana, ceļojot uz citu Eiropas Savienības dalībvalsti”.

Ja neceļojat ar savu privāto auto, aicinām iepazīties ar izvēlētā pārvadātāja noteikumiem. Piemēram, aviokompānijas bieži vien ir izvirzījušas striktus noteikumus mājdzīvnieku transportēšanai.

Ceļojot ārpus ES – atšķirīgi noteikumi

Ceļojot ar dzīvnieku (suni, kaķi, mājas sesku) ārpus ES, jāievēro konkrētās valsts noteiktās prasības. Personai, kas pavada savu mājdzīvnieku, ir laikus jānoskaidro ievešanas prasības galamērķa valsts kompetentajā iestādē vai šīs valsts vēstniecībā. Dažās valstīs mājdzīvnieku ievešanai tiek noteikta pat karantīna uz ilgāku laiku, tādēļ, pirms doties ceļā, svarīgi noskaidrot visas nianses, lai nenāktos savu mīluli atstāt uz robežas vai pārtraukt ceļojumu.

Informācija par trešo valstu prasībām pieejama arī Zemkopības ministrijas un PVD tīmekļa vietnēs.

Lai izvestu suni, kaķi vai sesku uz kādu trešo valsti jeb valsti ārpus ES un atgrieztos atpakaļ, noteikti nepieciešams ES lolojumdzīvnieka pase, identifikācija – mikroshēma vai skaidri salasāms tetovējums, kas uzlikts pirms 2011. gada 3. jūlija, derīga vakcinācija pret trakumsērgu, kā arī atsevišķos gadījumos – trakumsērgas antivielu titrēšanas tests. Papildus ir jāizpilda konkrētās valsts prasības, uz kuru plānojat doties kopā ar mājas mīluli. Piemēram, galamērķa valsts var pieprasīt uzrādīt izmeklējumus uz infekcijas slimībām, parazītiem, veterināro apstrādi u.c.

Dalieties  ar informāciju par prasībām mājdzīvnieku ievešanai Latvijā

Ja gaidāt ciemiņus no ārvalstīm un viņi vēlas braukt uz Latviju kopā ar savu mājdzīvnieku, noteikti informējiet viņus par prasībām no mūsu valsts puses. Būtībā tās ir vienādas visās ES valstīs, tomēr, kā jau norādīts, katrā valstī var būt atšķirīgas nianses.

Ja viesi kopā ar mājdzīvnieku brauc no trešās valsts, tad jāatceras, ka uz robežas tiks veikta dzīvnieka identifikācijas un dokumentu kontrole, ko veiks muitas amatpersonas. Dzīvnieku drīkst pārvietot no trešajām valstīm/teritorijām tikai tad, ja tas ir atbilstoši sagatavots, proti – identificēts, vakcinēts pret trakumsērgu un ar derīgiem dokumentiem:
dzīvnieka veterināro sertifikātu un pasi. Tāpat īpašniekam jāaizpilda deklarācija, ka dzīvnieka pārvietošana nav ar komerciālu mērķi, jāuzrāda trakumsērgas antivielu testu (tikai no riska valstīm), vai tranzīta gadījumā – jāaizpilda atsevišķas tranzīta deklarācija – šo dokumentu paraugus var atrast VID tīmekļa vietnē. Ja tomēr rodas šaubas, vai viss izdarīts pareizi, noteikti var sazināties ar VID un PVD speciālistiem.