Juris Pūce: valsts pārvaldei jāatbalsta uzņēmēju radītas inovatīvas idejas

Juris Pūce: valsts pārvaldei jāatbalsta uzņēmēju radītas inovatīvas idejas

Informācija medijies 31.05.2019.

Ceturtdien, 30.maijā, Rīgā, Latvijas Universitātes Zinātņu mājā vairāk nekā 150 Latvijas un Eiropas valsts pārvaldes, biznesa un akadēmiskās vides eksperti pulcējās Latvijas digitālajā forumā “Digitālā transformācija 360”. Forumā eksperti diskutēja par Latvijas digitālo transformāciju un tiem izaicinājumiem, ko valsts pārvaldei, uzņēmējdarbībai un sabiedrībai rada jaunās tehnoloģijas un digitalizācijas procesi.

 Latvijas digitālā foruma “Digitālā transformācija 360”, ko organizēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), mērķis ir radīt platformu augstākā līmeņa domapmaiņai par Latvijas digitālo nākotni, lai kopīgi veidotu valsts attīstības stratēģiju, kas balstīta idejā par Latviju kā viedo tehnoloģiju līderi pasaulē. Šāda līmeņa forums noritēja jau otro reizi.

Kā foruma atklāšanā sacīja vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce, “mums jānotic savām zināšanām, tāpēc aicinu uzņēmējus un jomas ekspertus uzdrošināties būt pirmajiem, kas nāk klajā ar unikālu ideju, un mēs, valsts pārvalde, būsim droši un uzticami sadarbības partneri, kas ideju atbalstīs. Mēs esam tuvu, lai Latvija kļūtu par digitālo pakalpojumu līderi! ” Viņa teikto papildināja Ministru prezidenta padomnieks ekonomikas jautājumos Jānis Upenieks, uzsverot, ka “mums katram un visiem kopā ir izvēle – šaubīties, skatīties, kā citiem sanāk un iet viņiem nopakaļ, vai arī izdzīvot sapni – pieņemt digitālo transformāciju, pārdot savu pieredzi citiem un kļūt par pasaules līderi viedo tehnoloģiju jomā.”

Latvijas Universitātes rektors Indriķis Muižnieks izteica cerību, ka digitālā transformācija, it īpaši valsts pārvaldē, būs transformācija, kas “mūs padarīs kvalitatīvākus, labākus, vērtīgākus un konkurētspējīgākus pasaulē”. Savukārt Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) Stratēģiskās prognozēšanas padomnieks Dankans Kass-Begss (Duncan Cass-Beggs) savā prezentācijā uzsvēra, ka “digitālā transformācija ir jau šodien, tā nāk ātriem soļiem un ar lielāku ietekmi uz mūsu dzīvi. Tādēļ ir ļoti svarīgi, ka Latvijai ir ambiciozs, iniciatīvām pārpilns plāns,” teica OECD padomnieks.

Forumā diskusijas bija sadalītas četros blokos – sākot ar globālu skatu uz digitalizācijas jautājumiem un turpinot diskusijas jau trīs sesijās, kas bija veltītas valsts pārvaldes, uzņēmējdarbības un sabiedrības digitālās transformācijas tendencēm.

Pasaules un Eiropas skatījumu sniedza Eiropas Komisijas Finanšu tehnoloģijas darba grupas līdzpriekšsēdētājs Pēteris Zilgalvis, runājot par aktuālajiem jautājumiem kā blokķēdes un kripto valūtas. Pēc viņa domām, mērķis ir, lai Eiropa būtu vadībā, pirmajās rindās pasaules līmenī blokķēžu tehnoloģijās. Lietuvas ekonomikas ministra vietnieks digitālajos jautājumos Elijus Čivilis savukārt savā prezentācijā uzsvēra, ka “nevajag domāt par to, kā bija agrāk, vajag domāt par nākotni, par to, kā viss varētu attīstīties”. E.Čivilis uzskata, ka digitālā attīstība tieši radīs vairāk darbavietu, nevis tās samazinās, kā daudzi mēdz uzskatīt.

Sesiju par valsts pārvaldes digitālo transformāciju iesāka VARAM valsts sekretāra vietnieks IKT jautājumos Edmunds Beļskis: “E-pakalpojumu jomā pasaules tendences iekļauj personalizāciju un pastiprinātu koncentrēšanos uz klientu vajadzībām. Visos sektoros aktuāla ir digitālā transformācija un viedo risinājumu ieviešana, kā rezultātā paaugstinās efektivitāte, samazinās izmaksas un tiek uzlabota klientu pieredze.”

Finanšu nozares asociācijas Digitālās transformācijas komitejas līdzpriekšsēdētājs un Swedbank grupas Digitālās stratēģijas vadītājs Ģirts Bērziņš izcēla septiņas galvenās tendences, kas šobrīd “valda” pasaulē – klimata izmaiņu ietekme, izzūdošie resursi, globālās spēka izmaiņas, jauni biznesa modeļi, izglītība un nodarbinātība, izmaiņas demogrāfijā un izmaiņas vērtībās un vajadzībās.

“Līderis ir kritisks priekšnosacījums jebkurai veiksmei. Bet līderis viens nav cīnītājs. Ja ir līderis un komanda – rezultāts ir lielisks. Mūsu uzdevums ir atrast šos līderus valsts pārvaldē,” Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis analizēja stāstot par iecerēm valsts pārvaldē, lai tā kļūtu atvērtāka, pieejamāka un ērtāka ikvienam sabiedrības loceklim.

 Uzņēmējdarbības digitālās transformācijas diskusiju ievadīja LMT prezidents Juris Binde ar prezentāciju “Digitālā transformācija – kreatīvās destrukcijas ceļš”. “Biznesa veiksmi arvien vairāk ietekmē uzņēmuma “nemateriālā” bagāža – dati, talanti un digitalizācija,” sacīja J.Binde, piebilstot arī, ka “attīstība notiek, kaut ko citu nemitīgi nojaucot. Inovācijas cikliski ceļas uz iepriekšējā modeļa drupām”. Diskusijā par uzņēmējdarbības iespējām digitālajā laikmetā viņam piedalījās arī Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Ēriks Eglītis, Microsoft vadītāja Baltijas valstīs Renāte Strazdiņa, Swedbank valdes priekšsēdētājs Reinis Rubenis, uzņēmuma “Milzu!” īpašnieks Enno Ence un Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā ekonomikas padomniece Agnese Dagile.

Forums noslēdzās ar sesiju par sabiedrības digitālo transformāciju, kur diskusijas raisījās par vecākās paaudzes spējām pielāgoties digitālajam laikmetam, par to, kā veicināt mūžizglītību un iesaistīt jauniešus savu vecāku un vecvecāku “digitalizācijā”, lai samazinātos digitālo prasmju plaisa. Diskusijā piedalījās Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas prezidente Signe Bāliņa, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras priekšsēdētājs Aigars Rostovskis, Rīgas Tehniskās universitātes profesors Jānis Grabis, Vidzemes augstskolas rektors Gatis Krūmiņš un uzņēmuma LearnIT dibinātāja Elīna Ingelande.

Visas foruma prezentācijas un diskusijas var noskatīties video ierakstā Latvija.lv profilā sociālajā tīklā Facebook.com.

 

Papildu informācija:

Vita Krieviņa
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Peldu iela 25, Rīga, LV 1494
Tālr.: 67026533
E-pasts: vita.krievina@varam.gov.lv

Integrētās mācību un komunikācijas aktivitāšu programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” laikā tiek organizēti sabiedrības informācijas un komunikācijas tehnoloģiju iespēju izmantošanas un uzvedības maiņas veicināšanas pasākumi. Programmas koncepcija paredz integrētu pieeju – fokusēties uz 50 dzīves situāciju komunikāciju un mācīšanu, lai pēc paredzēto aktivitāšu īstenošanas, sabiedrība spētu atpazīt dzīves situācijas, kuras ir iespējams atrisināt vienuviet internetā – portālā Latvija.lv. Nozīmīgākā programmas sastāvdaļa ir mācības, kuru rezultātā tiks sagatavoti 6000 digitālie aģenti: valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, tostarp valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru darbinieki, kā arī bibliotekāri, skolotāji un žurnālisti. Digitālie aģenti konsultēs sabiedrību par e-pakalpojumu izmantošanu dažādās dzīves situācijās un drošu darbošanos internetā. Plašāka informācija par mācībām un to norisi pieejama portāla Latvija.lv atbalsta vietnē – https://daridigitaliarhivs.lv/.

 

 

Pasākums ir finansēts no Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta Nr. Nr.2.2.1.1/16/I/001 “Publiskās pārvaldes informācijas un komunikācijas tehnoloģiju arhitektūras pārvaldības sistēma” .