Ziņas

eParakstīšanas čempions pērn bijis AS “Fitek”

2019.gadā eParakstu dokumentu parakstīšanai visvairāk lietojis AS “Fitek”, kas saviem klientiem nodrošina automatizācijas risinājumus biznesa procesu uzlabošanai. Otrajā vietā pērn palicis ilggadējs eParakstīšanas čempions –  Valsts ieņēmumu dienests.  Trešo vietu 2019. gadā ieņem Rīgas dome, kas vairāku gadu garumā bijusi otrais aktīvākais eParaksta lietotājs valstī, informē VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” (turpmāk – LVRTC), kas nodrošina droša elektroniskā paraksta un e-Identitātes apliecināšanas pakalpojumus.

eParakstīšanas čempions AS “Fitek” tikai 2018.gadā pirmo reizi iekļuvis starp desmit aktīvākajiem eParakstītājiem valstī, ieņemot sesto vietu, bet jau 2019.gadā parakstījis teju 8% no kopējā eParakstīto dokumentu skaita.

“Mēs ļoti novērtējam eParaksta  pievienoto vērtību – gan privātpersonas, gan valsts, gan privātais sektors spēj efektivizēt dažādus procesus, ietaupot laiku un finanšu resursus. Valsts pārvalde ir radījusi priekšzīmi, ieviešot eParakstu valsts pārvaldes iestādēs. Privātā sektora uzņēmumiem ir jākļūst digitāli attīstītākiem, izmantojot visas digitalizācijas radītās priekšrocības. eParaksts ir viena no tām! LVRTC nodrošināto eParaksta risinājumu izmantojam savu klientu plaša spektra elektronisko dokumentu parakstīšanai. Tāpat mūsu e-rēķinu portālā Rekini.lv piedāvājam klientiem iespēju apliecināt e-Identitāti gan ar eID karti, gan mobilo lietotni eParaksts mobile,” uzsver AS “Fitek” pārdošanas vadītājs Alvis Dimitris.

LVRTC valdes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis pauž gandarījumu par to, ka par 2019. gada aktīvāko parakstītāju kļuvis privātā sektora uzņēmums. “Šis ir vēsturisks brīdi, kad līderību pārņem privātā sektora pārstāvis. Uzņēmēji novērtē laika un finanšu resursu ietaupījumu, ko nodrošina attālināta darījumu kārtošana. Vienlaikus uzņēmējiem ir svarīga drošība un eParaksta lietošanas ērtums gan viņiem pašiem, gan klientiem! Esam gandarīti, ka eParaksts nodrošina šīs prasības!” uzsver E.Beļskis.

Aktīvāko eParakstītāju TOP 10 2019. gadā ceturto vietu ieņem Tiesu administrācija, bet piekto – LR Uzņēmumu reģistrs. Sesto vietu ieņem apdrošināšanas kompānija “IF P&C INSURANCE”, kas integrējusi LVRTC izsniegtu parakstīšanas risinājumu mobilajā lietotnē, ko izmanto uzņēmuma klienti dažādu ar veselības apdrošināšanu saistītu darbību veikšanai.

Septīto vietu ieņem Uzturlīdzekļu garantijas fonds, bet astoto – LR Prokuratūra, kas pirmo reizi parakstītāju TOP 10 iekļuva 2017.gadā.

Devītajā vietā ir apdrošināšanas kompānija “Baltijas apdrošināšanas nams”. Top 10 jaunpienācējs 2019.gadā ir Būvniecības valsts kontroles birojs, kas ieņēmis desmito vietu.

Kopumā 2019. gadā dokumentu parakstīšanai eParaksts lietots vairāk nekā 7.1 miljonu reižu, kas ir par nepilnu miljonu reižu vairāk nekā gadu iepriekš.

Visaktīvākie eParakstīšanas mēneši bijuši gada sākumā – marts un aprīlis, kad eParaksts dokumentu parakstīšanai lietots vidēji 825 000 reižu mēnesī. Visaktīvākā dokumentu eParakstīšanas diena bijusi 16.martā.

e-Identitātes apliecināšanai iedzīvotāji vienlīdz bieži izvēlējušies mobilo lietotni eParaksts mobile un karšu risinājumus – eID un  eParaksta karti. eParaksts mobile identitātes apliecināšanai pērn lietots vidēji 54 000 reizes mēnesī, kamēr eParaksta karte un eID karte kopā – 55 000 reižu mēnesī. Kopumā eParaksta rīki e-Identitātes apliecināšanai gada laikā lietoti vairāk nekā 1.3 miljonus reižu, kas ir gandrīz uz pusi vairāk nekā 2018.gadā.

Kā ziņots iepriekš, 2019.gadā nogalē Eiropas Komisija Eiropas Savienības (turpmāk- ES)  Oficiālajā Vēstnesī ir publicējusi Latvijas izziņoto nacionālo elektroniskās identifikācijas shēmu, kas nozīmē, ka visu eParaksta rīku, kas nodrošina personas elektroniskās identitātes apliecināšanu,  lietotāji jau šī gada beigās varēs tos izmantot, lai piekļūtu valsts pārvaldes pakalpojumiem citās ES dalībvalstīs, kā arī, lai saņemtu citu valstu komersantu  pakalpojumus, kuriem nepieciešama identitātes apliecināšana visaugstākajā līmenī.

eID karte, eParaksts mobile un eParaksta karte ir vienīgie Latvijā pieejamie identitātes apliecināšanas rīki, kas saņēmuši šāda līmeņa akreditāciju, turklāt Latvija vienīgā ir akreditējusi e-Identitātes apliecināšanas rīku, kas ir vienīgais pilnībā mobilais risinājums un ir neatkarīgs no citiem datu nesējiem.