Ziņas

eParaksta rīki identitātes apliecināšanai šogad izmantoti jau vairāk nekā miljons reizes

Šogad iedzīvotāji jau vairāk nekā miljons reizes izmantojuši eParaksta rīkus e-Identitātes apliecināšanai dažādās valsts un privātā sektora  e-pakalpojumu vietnēs, informē VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” (LVRTC). Miljonā e-Identitātes apliecināšanas reize veikta interneta vietnē eParaksts.lv, izmantojot eID karti.

Šogad visbiežāk eParaksta rīki izmantoti e-Identitātes apliecināšanai, lietojot valsts vienoto identitātes apliecināšanas moduli Latvija.lv, portālu eParaksts.lv, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanās sistēmu, Tiesu informācijas sistēmu, apdrošināšanas kompānijas BTA klientu portālu, SIA “Latvijas Mobilais telefons” interneta vietni LMT.lv, kā arī portālos Lursoft.lv, Elektrum.lv, ePakalpojumi.lv un Ergo.lv.

500 000  no šogad notikušajām  e-Identitātes apliecināšanas reizēm veiktas ar mobilo lietotni eParaksts mobile, ko šobrīd ieguvuši aptuveni 50 000 iedzīvotāju, bet nedaudz vairāk kā pus miljons  – ar eID un eParaksta karti.

Portālā eParaksts.lv, kur iedzīvotājiem pieejama dokumentu eParakstīšana un jau parakstītu dokumentu pārbaude, iedzīvotāji visbiežāk identitātes apliecināšanai izmantojuši mobilo lietotni eParaksts mobile. Tai seko internetbanku rīki, kas nepieciešami, lai portālā pieteiktos eParaksts mobile saņemšanai, un eID karte, ar ko var parakstīt dokumentus portālā, kā arī attālināti pieteikties un noslēgt līgumu par mobilās lietotnes eParaksts mobile lietošanu.

“Runājot par eParakstu, tradicionāli to asociējam tieši ar parakstīšanu, tomēr otrā funkcionalitāte – e-Identitātes apliecināšana – mūsdienu digitālajā vidē, e-komercijā un pat vienkāršā komunikācijā, kļūst arvien svarīgāka. Tā nav Latvijai unikāla situācija. Visā Eiropas Savienībā (ES) šobrīd speciālisti strādā, lai ar vienas valsts uzticamajiem rīkiem, būtu pieejami visu ES valstu e-pakalpojumi, kuru saņemšanai nepieciešama augstākā līmeņa e-Identitātes apliecināšana. Arī Latvija pieteikusi eParaksta rīkus akreditācijai augstākajam ES līmenim, tāpēc ir gandarījums, ka Latvijas iedzīvotājiem to lietošana kļūst par ikdienu,” uzsver LVRTC valdes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis.

LVRTC pērn reģistrēts kā vienīgais valstī kvalificēta paaugstinātas drošības elektroniskās identifikācijas pakalpojuma sniedzējs. Tas nozīmē, ka e-Identitātes apliecināšana ar visiem LVRTC izsniegtajiem e-Identitātes rīkiem – mobilo lietotni eParaksts mobile, eID karti un eParaksta karti, ir pielīdzināma personas identitātes apliecināšanai klātienē, uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Pērn eParaksta rīki e-Identitātes apliecināšanai lietoti nepilnus 800 000 reižu, bet šogad miljons pārsniegts jau oktobra pirmajā pusē.

Kur var apliecināt e-Identitāti ar eParaksts mobile?

Iespēja apliecināt e-Identitāti ar eParaksta rīkiem integrēta vairāk nekā 30 dažādos komersantu portālos, kā arī pieejama vairāk nekā 40 valsts portālos, kur integrēts valsts vienotais identitātes apliecināšanas modulis “Latvija.lv” ar tajā esošajām eParaksta e-Identitātes apliecināšanas iespējām.

e-Identitātes apliecināšanas iespēja integrēta portālos Latvija.lv un VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā,  Latvijas Bankas kredītu reģistrā https://manidati.kreg.lv/, portālā www.ePakalpojumi.lv un www.rekini.lv, apdrošināšanas kompāniju www.balta.lv, www.bta.lv, www.seesam.lv un www.ergo.lv klientu apkalpošanas portālos, sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju portālos  www.gaso.lv, www.elektrum.lv, AS “Sadales tīkls” portālā www.e-st.lv, trīs AS “Latvijas Gāze” interneta vietnēs – https://mans.lg.lv/ un https://e-pakalpojumi.dabasgaze.lv/ un https://ligumi.lg.lv, SIA “Latvijas Mobilais telefons” klientu portālā www.lmt.lv, “Autortiesību un komunicēšanas konsultācijas aģentūra / Latvijas autoru apvienība” interneta vietnē www.akka-laa.lv, www.lursoft.lv, portālos www.Manabalss.lv un https://parvaipret.lv/, “Pirmais slēgtais pensiju fonds” un “Creditreform” klientu portālos, kā arī namu apsaimniekotāju Jelgavas nekustamā īpašuma pārvaldes portālā https://www.jnip.lv/,  “Ogres namsaimnieks” portālā  https://e.ogresnamsaimnieks.lv/, AS “Lāču nami” un “Ordo Property” e-pakalpojumu vietnēs https://e-pakalpojumi.lacunami.lv/ un  https://kabinets.ordoproperty.lv , kā arī citviet.

Risinājums pieejams bez maksas

Iedzīvotājiem, neatkarīgi no tā, vai eParaksts mobile tiek izmantots privātu vai darba darījumu veikšanai, tā lietošana  ir bez maksas. Tāpat valsts pārvaldes iestādēm, kā arī komersantiem bez maksas tiek piedāvāts e-Identitātes apliecināšanas rīku integrācijas risinājums, kas nodrošina, ka portālu un interneta vietņu lietotāji var apliecināt savu e-Identitāti ar jebkuru eParaksta rīku.