Ziņas

Elektroniskie dokumenti un jaunas digitālās iespējas – ērts ikdienas atbalsts uzņēmējam

Laiks, kad uzņēmējam vajadzēja doties kārtot formalitātes klātienē uz Uzņēmumu reģistru vai Valsts ieņēmumu dienestu, ir pagātne. Daudzus jautājumus šodien Latvijā uzņēmējs var risināt attālināti un digitāli. Apliecinājums Latvijas digitālajam briedumam, tostarp elektronisko risinājumu lietošanai uzņēmēju saziņā ar valsti, ir jaunākais Eiropas Komisijas (EK) e-pārvaldes pētījums “eGovernment Benchmark”, kas Latviju ierindo augstajā ceturtajā vietā kā valsti ar visaugstāko brieduma pakāpi e-pārvaldes jomā.

Uzņēmuma dibināšana un uzņēmējdarbības uzsākšana sākas ar biznesa ideju, kas var būt gan jaunajam uzņēmējam labi zināma sfēra, gan hobijs. Uzņēmējdarbības uzsākšana sevī ietver uzņēmuma reģistrēšanu Uzņēmumu reģistrā (UR), uzliek atbildību pildīt visus nepieciešamos pienākumus, t.sk., nodokļu maksāšanu, reģistrējot atbilstošāko nodokļu nomaksas režīmu Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Uzsākot uzņēmējdarbību, jautājumi var būt daudz un dažādi, un katram atšķirīgi, līdz ar to var noderēt ne tikai iestāžu sniegtās konsultācijas, bet arī valstī pieejamais elektronisko pakalpojumu klāsts.

Tā, piemēram, biznesa sākotnējā stadijā – UR tīmekļa vietnē iespējams uzzināt, vai izvēlētais uzņēmuma nosaukums nav reģistrēts citam uzņēmumam; portālā Latvija.lv iesniegt pieteikumu uzņēmējdarbības reģistrēšanai; jaundibinātam uzņēmumam attālināti atvērt pagaidu norēķinu kontu bankā; reģistrēt saimniecisko darbību un darbiniekus VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS).

Tāpat, ja uzņēmējdarbības veicējs ir nolēmis kļūt par PVN maksātāju – pirms uzsākt ar PVN apliekamu darījumu veikšanu vai saņemt ar PVN apliekamus pakalpojumus iekšzemē, par kuriem tam jāmaksā PVN kā šo pakalpojumu saņēmējam, jāreģistrējas VID PVN maksātāju reģistrā. Arī šo pakalpojumu iespējams saņemt elektroniski – aizpildot iesniegumu PVN maksātāja statusa pieteikšanai VID EDS, vai parakstot dokumentus ar drošu e-parakstu un sūtot uz iestādes elektroniskās adreses pastu. Jaunus darbiniekus savam uzņēmumam var meklēt dažādos veidos – viens no efektīvākajiem, ir izsludināt vakanci elektroniski Nodarbinātības valsts aģentūras vakanču portālā cvvp.nva.gov.lv. Lai veiktu plašāku kandidātu atlasi, ārpus Latvijas, tiek piedāvāts reģistrēt vakanci un meklēt piemērotus darbiniekus Eiropas darba mobilitātes portālā, kurā tiek nodrošināta piekļuve Eiropas darba meklētāju CV datu bāzei. Savukārt Darba tirgus prognožu rīkā var iegūt informāciju par darba vietu skaita palielinājumu vai samazinājumu īstermiņā, kā arī papildus informāciju par nodarbināto skaitu, vidējo atlīdzību, vakanču un bezdarbnieku skaitu profesijā. Vairāk par plašajām uzņēmējdarbības uzsākšanas iespējām var uzzināt tīmekļa vietnē daridigitaliarhivs.lv.

Dažādu formalitāšu kārtošanas iespējas elektroniski ir viena no būtiskākajām uzņēmēju priekšrocībām Latvijā. To novērtējusi ir arī EK ikgadējā e-pārvaldes pētījumā  “eGovernment Benchmark”, kur Latvija ir sasniegusi augstu digitālā brieduma koeficientu. Pētījuma mērķis ir noskaidrot Eiropas valstu digitālās prasmes kopumā, un Latvija tajā ierindojusies ceturtajā vietā kā valsts ar visaugstāko brieduma pakāpi e-pārvaldes jomā. Tāpat Latvijas veiktspēja tiek vērtēta kā ceturtā labākā ar strauji augošu digitālo pakalpojumu piedāvājumu kopvērtējumā ar lietotāju skaita pieaugumu un tādu pašu vietu ieņemam valsts pārvaldes pakalpojumu pieejamībā dzīves situācijās, kas saistītas ar uzņēmējdarbību, transporta līdzekļiem, mājokļa vai pārcelšanās jautājumiem un tiesību aizsardzību – parāda vai uzturlīdzekļu piedziņu. 36 valstu vidū top piecinieku pētījuma ietvarā veido: Malta, Igaunija, Austrija, Latvija un Lietuva.

Savukārt kā sestā labākā – Latvija novērtēta valsts pārvaldes pakalpojumu pieejamībā dzīves situācijās, kas saistītas ar uzņēmējdarbību, izglītību, jautājumiem par dažādām ģimenei aktuālām tēmām, kā arī darbu un pensiju. “Daudzveidīgi atbalstot uzņēmējdarbības formas, palielināsies ekonomiskā vērtība, tiks izveidotas jaunas darba vietas un bagātināta personīgā dzīve,” minēts pētījumā.

Programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” ietvaros tiek izstrādāti dzīves situāciju apraksti, kuros ietverta informācija par e-pakalpojumiem, valsts pārvaldes platformām, kas palīdz ikvienam atrisināt radušos dzīves situāciju digitāli. Šobrīd kopā ar vairāk kā 82 iesaistītajām iestādēm radīti 40 dzīves situāciju apraksti 10 kategorijās un 52 e-pakalpojumu izpildes video. Nozīmīgākā programmas sastāvdaļa ir mācības, kuru rezultātā tiks sagatavoti 6000 digitālie aģenti: valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, tostarp valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru darbinieki, kā arī bibliotekāri, skolotāji un žurnālisti. Digitālie aģenti konsultēs sabiedrību par e-pakalpojumu izmantošanu dažādās dzīves situācijās un drošu darbošanos internetā. Plašāka informācija pieejama portāla Latvija.lv atbalsta vietnē – https://daridigitaliarhivs.lv/.