Ziņas

Digitālās nedēļas norises secinājumi: Latvijas sabiedrība ir ieinteresēta digitālo prasmju apgūšanā

Latvijā daudz ir  darīts, lai veicinātu digitālo tehnoloģiju izmantošanu un mums ir visas iespējas būt pirmajiem un vislabākajiem tieši tehnoloģiju lietošanas jomā. Sabiedrības interesi par digitālo prasmju pilnveidošanu apliecina gan cilvēku aktīvā iesaistīšanās Digitālās nedēļas norisēs klātienē un tiešsaistē, gan strauji pieaugošais e-pakalpojumu lietotāju skaits, šādus secinājumus devusi tikko aizvadītā “Digitālā nedēļa 2019”.

Kā jau iepriekš ziņots, “Digitālās nedēļas 2019” laikā šogad īpaša uzmanība tika pievērsta valsts, sabiedrības un biznesa digitālajai transformācijai, uzsvaru liekot tieši uz prasmēm tehnoloģiju sniegtās iespējas izmantot gudri, jēgpilni un lietderīgi. Vairāki pasākumi nedēļas laikā tika veltīti jauniešu auditorijai, iesaistot viņus gan e-pakalpojumu lietošanas apguvē, gan atvērto datu izmantošanā jaunu produktu radīšanā, gan nākotnē nepieciešamo digitālo prasmju apspriešanā.

Digitālās nedēļas atklāšanā 25.martā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce uzsvēra, ka digitālās transformācijas procesā ļoti svarīga ir domāšanas maiņa, un tas attiecas arī uz valsts pārvaldi, ne tikai sabiedrību. “Vai nav pienācis laiks domāt par valsti kā par vienu pakalpojumu sniedzēju?” savā uzrunā retoriski vaicāja ministrs. “Mums nevajag visus valsts pakalpojumus vienkārši pārcelt digitālajā vidē, katrai iestādei turpinot darīt to pašu, ko līdz šim, tikai attālināti. Valsts un pašvaldību iestādēm jākļūst par vienota pakalpojumu sniedzēju, kas  spēj pielāgoties cilvēka mainīgajām vajadzībām.” Ministrs arī pauda, ka, viņaprāt, Latvijai ir visas iespējas būt “vislabākajai, visvairāk spējīgajai izmantot digitālā laikmeta priekšrocības”.

Atklāšanas dienā notikušās diskusijas “Sabiedrības, valsts un uzņēmumu digitālā transformācija” video ierakstu var noskatīties portāla Latvija.lv Youtube.com kontā.

Lai mudinātu jauniešus aktīvāk izmantot e-pakalpojumus un risināt dzīves situācijas elektroniski, Digitālās nedēļas ietvaros Jelgavā, Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU) tika organizēta īpaša interaktīvā lekcija “Netērē papīru, dari digitāli!”. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) organizētā lekcija guva ļoti plašu atsaucību studentu un skolēnu vidū – klātienē to apmeklēja turpat 80 cilvēki, bet tiešraidē noskatījās vēl vairāki desmiti. Kā lekcijas ievadā sacīja LLU rektore Irina Pilvere : “Mēs esam tie, kuri palīdz izaugt tehnoloģiju radītājiem, un saprotam, ka viens no lielākajiem izaicinājumiem ir nevis jaunas tehnoloģijas vai e-risinājumu radīšana, bet tā aizvešana līdz gudram gala patērētājam, kurš zina, kāpēc to izmantot, kā to izmantot, un kādu pievienoto vērtību tas dos pašam un apkārtējiem.”

Ņemot vērā lielo interesi, plānots šādas lekcijas organizēt arī citās Latvijas augstskolās, lai mudinātu jauniešu lietot e-pakalpojumus. Lekcijas video ierakstu ikviens var noskatīties portāla Latvija.lv Youtube.com kontā.

Jauniešu interesi par digitālo pasauli apliecināja arī skolēnu aktīvā dalība Latvijas Skolu Atvērto Datu hakatonā. Skolēnu izstrādātie digitālie rīki, kam par pamatu ņemta Atvērto datu portālā data.gov.lv publicētā informācija, aptvēra visas dzīves jomas Spraigā cīņā par uzvarētājiem tika atzīti divi atvērto datu izmantošanas rīki – sākot ar interaktīvām viktorīnām par Latviju un reģionālo autobusu kursēšanas simulatoru, līdz pat  mobilajām aplikācijām, kuras atgādina par medikamentu lietošanas nepieciešamību vai sniedz informāciju par atkritumu šķirošanas iespējām.

Kopumā hakatonā piedalījās 28 skolēnu komandas no 19 Latvijas skolām. Vairāk informācijas par hakatona rezultātiem var lasīt šeit. Hakatona fināla norises video ierakstu ikviens var noskatīties portāla Latvija.lv Youtube.com kontā.

Pasākumi noritēja visā Latvijā, tos aktīvi organizēja pašvaldību iestādes, skolas, kompetenču centri, nevalstiskās organizācijas. Kā jau ik gadu, Digitālās nedēļas aktivitātēs ļoti plaši un aizrautīgi iesaistījās Latvijas pašvaldību publiskās bibliotēkas – gan rīkojot mācību seminārus, gan izglītojošas lekcijas un individuālas konsultācijas iedzīvotāju e-prasmju uzlabošanai un e-pakalpojumu plašai izmantošanai, kā arī daudzviet piedāvājot Digitālās nedēļas oficiālo tiešraižu skatīšanos bibliotēku telpās. “Bibliotēkas ir tas virzītājspēks, un paši bibliotekāri – īsteni digitālie vēstneši, kas aktīvi pieliek radošo izdomu, spēkus un pūles digitālās plaisas mazināšanā un Latvijas sabiedrības digitālās transformācijas veicināšanā,” uzsver Digitālās nedēļas partneris – Kultūras informācijas sistēmu centrs.

Precīzi rezultāti par aktivitāšu un to dalībnieku skaitu Digitālās nedēļas laikā pašreiz tiek apkopoti, bet zināms, ka portālā eprasmes.lv nedēļas atklāšanas dienā bija reģistrēti vairāk nekā 500 pasākumi kopumā 117 novados un pilsētās.

Ikgadējā informatīvā kampaņa “Digitālā nedēļa 2018”, agrāk dēvēta par “E-prasmju nedēļu”, visā Latvijā norisinās no 25. līdz 29. martam. Tā Latvijā tiek organizēta Eiropas kampaņas “All Digital Week” ietvaros un notiek jau desmito reizi. To organizē VARAM un LIKTA, sadarbībā ar Microsoft Latvia, Latvijas Valsts radio un televīzijas centru un Kultūras informācijas sistēmu centru. (KISC). Pērn kampaņas laikā visā Latvijā tika organizēti 638 digitālajām prasmēm veltīti pasākumi, kuros piedalījās vairāk nekā 24 000 iedzīvotāju.