Digitālā aģente: digitālie risinājumi palīdz tiesas procesam noritēt ātrāk

Digitālā aģente: digitālie risinājumi palīdz tiesas procesam noritēt ātrāk

Informācija medijiem 25.09.2019.

Ilze Kupčus, Rīgas Latgales priekšpilsētas tiesas tiesneša palīdze

Dažādi digitālie risinājumi būtiski paātrina tiesas procesa norisi, tomēr daudz atkarīgs no pašiem lietas dalībniekiem un viņu vēlmes, lai process noritētu raiti. Cilvēki mēdz atteikties no saziņas elektroniski tieši tādēļ, lai izvairītos no dalības tiesas sēdē.

Aicinām uzzināt ar tiesas procesu saistīto informāciju elektroniski   nenākot uz tiesu

Ikvienu tiesas klientu allaž aicinām piekrist sazināties elektroniski, tai skaitā personas, kuras ir apsūdzētie krimināllietās. Ja persona piekrīt, tad sūtām tai informāciju e-pastā. Tomēr tieši krimināllietu tiesu procesos reizēm gadās situācijas, ka apsūdzētajiem nav pat personu apliecinoša dokumenta, viņš nezina, kas ir eID karte un to nekad nav redzējis.

Lietas izskatīšanas gaitai ikviens lietas dalībnieks pats var sekot līdzi arī Tiesu informatīvā sistēma (TIS) – jau vairākus gadus ir nodrošināta iespēja, ievadot lietas numuru noskaidrot, kādus lēmumus tiesa ir pieņēmusi, kad nolikta kārtējā tiesas sēdē utt. Informācija pieejam vietnē manas.tiesas.lv. Turpat atrodams arī nodevu kalkulators, proti – pirms vērsties tiesā ar prasību, ikviens var aprēķināt, cik liela summa būs jāmaksā kā valsts nodeva.

Elektroniskais paraksts – atslēga ātrai un ērtai saziņai

Jau ilgāku laiku tiesas savā starpā un arī ar dažādām iestādēm sazinās elektroniski, izmantojot elektronisko parakstu. Tas būtiski paātrina informācijas apriti, ir daudz ērtāk strādāt, viss notiek daudz raitāk.

Civillietās iesaistītās personas arī labprāt izmanto elektronisko saziņu – dokumentu iesniegšanai, tiesas informācijas un lēmumu saņemšanai utt. Piemēram, maksātnespējas procesos ļoti daudz jautājumu tiek risināti tieši elektroniski. E-parakstu aktīvi lieto arī advokāti, prokurori, jo novērtē šī risinājuma sniegtās ērtības.

Tiesas process digitalizējas

Arvien vairāk dažādu darbību tiesās notiek elektroniski, būtiski atvieglojot tiesu darba ikdienu. Piemēram, tiesas sēdes protokolus sen vairs nepierakstām ar roku. Ikvienā tiesas sēdē tiek veikts audio ieraksts, kurš pēc tam glabājas lietā. Ja lietas dalībniekam ir vēlme – viņš šo ierakstu var noklausīties. Savukārt tiesas sēdes sekretārs tikai piefiksē veiktās procesuālās darbības.

Savukārt, kad lieta izskatīta, lēmums pieņemts un stājies spēkā, norādītajā vietnē manas.tiesas.lv var atrast un izlasīt anonimizētu nolēmuma tekstu. Šo informāciju var izmantot ikviens – gan juristi, gatavojoties tiesu procesiem, gan pētnieki, gan studenti. Lietas dalībniekiem, protams, ir pieejams nolēmums ar visiem nepieciešamajiem datiem, bet plašākai publikai – anonimizēta versija.

*Kopš programmas darbības sākuma, 2018. gada aprīļa, par digitālajiem aģentiem kļuvušas vairāk nekā 4000 personas – bibliotekāri, skolotāji, valsts un pašvaldību iestāžu, tai skaitā Valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, Nodarbinātības valsts aģentūras, Valsts izglītības un satura centra, Uzņēmumu reģistra u.c. iestāžu speciālisti. Digitālo aģentu kartē varat uzzināt, kuru iestāžu darbinieki kļuvuši par digitālajiem aģentiem.

Pasākums ir finansēts no Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta Nr. 2.2.1.1/17/I/015 “Pakalpojumu sniegšanas un pārvaldības platforma” .