Ziņas

Digitālā aģente: digitālie rīki – iespēja ietaupīt laiku un naudu

Tamāra Svirbuta, Saldus novada slāvu tautu kultūras biedrības “Živica” vadītāja

Daudzi mana vecuma cilvēki – seniori baidās no datora, interneta un dažādām lietotnēm, tādēļ pārmaksā par daudzām lietām, ko citkārt varētu saņemt bez maksas.  Arī es uzskatīju, ka, piemēram, e-parakstu mobilajā tālrunī (eParaksts mobile) lietot ir sarežģīti. Taču, apmeklējot digitālo aģentu mācības, es atskārtu, cik digitālie rīki ir vienkārši un ērti, ja vien ir kāds kurš Tev visu parāda.  

Esmu pensionāre, vadu kultūras biedrību. Kā pensionārei man ir vairāk brīva laika, tādēļ biedrības dalībnieki mani deleģēja doties uz digitālo aģentu mācībām, lai es viņiem vēlāk visu izstāstītu. Arī ikdienā pie manis vēršas paziņas un lūdz palīdzību noskaidrot dažādus jautājumus. Es meklēju informāciju internetā un viņiem stāstu. Ne vienmēr visu var atrast, taču informācijas ir ļoti daudz.

Arī turpmāk kā digitālā aģente es vēlos stāstīt savas biedrības dalībniekiem, tuviniekiem un citiem senioriem, cik lieliskas un vienkāršas ir dažādas mobilās lietotnes, interneta vietnes un citi digitālie rīki, par kuriem viņi vēl nezina un tādēļ neizmanto. Protams, lai digitālos rīkos jēgpilni izmantotu – ir jāizpilda dažādas darbības un tas cilvēkam šķiet sarežģīti, bet, ja vienreiz tam izej cauri, nākamajā reizē jau būs vienkāršāk.

Bez datorprasmēm vairs iztikt nevar neviens

Biju spiesta iemācīties strādāt ar datoru, jo tagad daudzas lietas notiek elektroniski. Kad pirmo reizi aizgāju uz datoru kursiem, biju pirmā un vienīgā šajā grupa, kura tikai mācēja datoru ieslēgt un izslēgt. Lai gan kursi bija iesācējiem, visi pārējie jau mācējā darboties ar vienkāršākām programmām. Man gāja ļoti grūti, taču es iemācījos.

Piemēram, es gatavoju biedrības atskaites, rakstu projektus  – viss jāiesniedz elektroniski. Tas ne tikai ir ērtāk, bet arī ātrāk. Lietoju arī portālu Latvija.lv, piemēram, maksāju un deklarēju nodokļus par pirkumiem internetā.

Katru dienu var apgūt ko jaunu.

Digitālo aģentu mācībās uzzināju, ka arī es – seniors, varu iesniegt deklarāciju (iedzīvotāju ienākumu) Valsts ieņēmumu dienestā un saņemt atpakaļ daļu naudas, ko esmu iztērējusi. Es to līdz šim nedarīju, man nepatika kārtot papīrus, bet šogad obligāti iesniegšu! Turklāt ir arī mobilā lietotne[1], kurā var nofotografēt čekus un sistēma tos uzreiz pievieno deklarācijai.

Interesanta ir arī mobilā lietotne “Ceļo droši”, kas sniedz padomus, kā sagatavoties ceļojumam. Mēs ar biedrību nereti dodamies ceļojumos – gan pa Latviju, gan ārpus tās, tādēļ šāda informācija ir ļoti noderīga.

Šādas un citas lietotnes un interneta vietnes ir ļoti noderīgas, vienkārši cilvēki par tām nav informēti, jo ne visi, arī strādājošie, ir saistīti ar datoriem. Tādēļ mans uzdevums būs viņiem šo visu informāciju parādīt!

 [1] Mobilā lietotne “Attaisnotie izdevumi”