Atskats uz programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” aktivitātēm: 2019. gada II ceturksnis

Atskats uz programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” aktivitātēm: 2019. gada II ceturksnis

“Satiec” e-pakalpojumus pilsētu un novadu svētkos!

Programmas pārstāvji kopā ar “vēstnesi” – e-adreses busiņu, šovasar plāno piedalīties vairākos pilsētu un novadu svētkos Latvijas reģionos. Pirmā e-busiņa viesošanās notika 22.jūnijā Bauskas novada svētkos.

Svētku laikā Bauskas Rātslaukumā pasākuma apmeklētāji pieteicās eID kartei (personas apliecībai), eParakstam un eParaksts Mobile, kā arī  saņēma informāciju par noderīgiem e-pakalpojumiem. Tāpat vairāki svētku apmeklētāji izmantoja iespēju izveidot e-adresi, lai turpmāk visu saziņu ar valsts iestādēm veiktu elektroniski. Azartiskie varēja piedalīties viktorīnā “Gudrākais pilsētnieks”, noskaidrojot, kurš Bauskas novadā ir erudītākais e-pakalpojumu lietošanā. Savus spēkus viktorīnā izmēģināja vairāk nekā 70 svētku apmeklētāji. Labāko rezultātu ieguvēji saņēma īpašos e-adreses kampaņas krekliņus. Vietnē Mana.latvija.lv vari aplūkot foto galeriju.

E-adreses busiņš kopā ar programmas pārstāvjiem plāno viesoties arī 6.jūlijā Jēkabpilī un 10.augustā Aizkrauklē. Lai izmantotu kādu no iepriekš minētajām iespējām (izņemot viktorīnu), noteikti paņemiet līdzi arī savu eID karti (atceraties paņemt līdzi arī PIN kodus, kas tika izsniegti kopā ar eID karti). Bet, ja PIN kodi ir pazuduši vai nav bijuši – mūsu speciālisti pastāstīs, kā pie tādiem tikt.

Programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” gada rezultāti

2019.gada aprīlī apritēja gads, kopš uzsākta programma “Mana Latvija. Dari digitāli!”, kuras mērķis ir izglītot sabiedrību un mainīt tās paradumus, pilnveidojot iedzīvotāju un uzņēmēju prasmes valsts pakalpojumus saņemt digitālā veidā. Kā liecina programmas gada rezultāti, tad ir būtiski audzis to cilvēku skaits, kas izvēlas pakalpojumus saņemt elektroniski. Uzsākot programmu, portāla Latvija.lv unikālo e-pakalpojumu lietotāju skaits bija 900 000 Latvijas iedzīvotāju, savukārt šā gada jūnijā e-pakalpojumus izmanto , proti –vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju!

Lai palīdzētu, konsultētu un sniegtu atbalstu kā dažādas dzīves situācijas atrisināt elektroniski, izmantojot dažādus e-pakalpojumus un eParakstu, Programma ietvaros tiek organizētas mācības digitālajiem aģentiem – tie ir cilvēki, kuriem ikdienas darbs ir saistīts ar iedzīvotāju konsultēšanu. Gada laikā digitālo aģentu mācībās piedalījušies vairāk nekā 3700 skolotāji, bibliotekāri, žurnālisti, valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki. Digitālo aģentu kartē atradīsi sev tuvāko digitālo aģentu!

Programmas ietvaros līdz pat 2020.gada vidum tiks turpinātas komunikācijas un mācību aktivitātes visā Latvijā, veicinot sabiedrības digitālo prasmju attīstību un popularizējot e-pakalpojumu lietošanu.

Tāpat aprīlī tika uzsāka e-adreses komunikācijas kampaņa “E-adrese – digitālā pastkastīte – vienota un droša saziņa ar valsti!”, lai aicinot iedzīvotājus kļūt par e-adreses lietotājiem un visu saziņu ar valsti turpmāk veikt elektroniski. Ar saviem pieredzes stāstiem par e-pakalpojumu un e-adreses izmantošanu kampaņā iesaistījās Programmas vēstneši – uzņēmuma MILZU dibinātājs un īpašnieks Enno Ence, titulētākais Latvijas paralimpietis Aigars Apinis un aktīva dzīvesveida piekritēji Alpu ģimene – Dace un Armands Alpi ar bērniem.

Programmas vēstnešu stāsti par pieredzi e-pakalpojumu lietošanā:

Par turpmākajiem pasākumiem var uzzināt vietnes daridigitaliarhivs.lv sadaļā “Pasākumu kalendārs”, kā arī aicinām sekot līdzi aktivitātēm Programmas sociālajos . Programmas aktivitātes ietver dažādus publiskus pasākumus, kuros var piedalīties ikviens interesents, kurš vēlas apgūt e-pakalpojumu izmantošanu.

 

E-adresei jau gads!

Vienotā digitālā pastkastīte jeb e-adrese darbojas kopš 2018. gada jūnija, kad tās lietošanu savstarpējai saziņai uzsāka visas valsts iestādes. Digitālā pastkastīte jeb e-adrese  iedzīvotājiem un uzņēmējiem dod iespēju visu saziņu ar valsts un pašvaldību iestādēm turpmāk veikt elektroniski un vienuviet – savā e-adresē.

Gada laikā (infografika) e-adreses sistēmā nosūtīti vairāk nekā 396 600 elektroniski ziņojumi, kas, pārrēķinot papīra lapās, būtu teju divas tonnas papīra.

Pieņemot, ka katrs elektroniski nosūtītais ziņojums ir viena standarta A4 papīra lapa, tad gada laikā būtu iztērētas 793 pakas biroja papīra (vienā biroja papīra pakā ir 500 lapas). Vienas biroja papīra pakas svars ir vidēji 2,5 kilogrami. Kopējais iztērētā papīra svars būtu 1983 kilogrami – gandrīz divas tonnas. Salīdzinājumam – apmēram divas tonnas sver vieglā automašīna. Vienas tonnas baltā papīra saražošanai vidēji nepieciešami 24 koki, 25 m3 ūdens un 10,061 kWh elektrības.

Plašāk par e-adresi lasi daridigitaliarhivs.lv sadaļā E-adrese.

Digitālo aģentu pulks sasniedzis 3700

Maija beigās sveicām 1000.digitālo aģentu – skolotāju kategorijā – Rīgas 63.vidusskolas svešvalodu skolotāju Viktoru Vaļkovski, savukārt par 1000.digitālo aģentu – valsts un pašvaldību iestāžu darbinieku kategorijā – jūnijā tika sumināta Nodarbinātības valsts aģentūras Siguldas filiāles vadītāja Santa Brauere.

Foto reportāžas no digitālo aģentu mācībām pieejamas Latvija.lv atbalsta vietnē daridigitaliarhivs.lv sadaļā Galerijas.

 

 Savukārt video intervijas un reportāžas Latvija.lv Youtube.com kontā

30 dažādi dzīves situāciju apraksti

Lai ikvienam palīdzētu ērtāk un vieglāk orientēties plašajā e-risinājumu (e-pakalpojumu, e-rīku, dažādu IKT platformu) piedāvājumā, sadarbībā ar vairāk nekā 70 dažādām iestādēm, publicēti 30 dzīves situāciju apraksti, kas vienuviet apvieno dažādu e-risinājumu secīgus izmantošanas soļus.

Visi apraksti pieejami: https://daridigitaliarhivs.lv/situacijas/

Jaunākās dzīves situācijas (ar ietvertiem e-pakalpojumu izpildes video):

Latvijas digitālais forums “Digitālā transformācija 360”

30.maijā Rīgā norisinājās otrais Latvijas digitālais forums “Digitālā transformācija 360”, kura mērķis bija radīt platformu augstākā līmeņa domapmaiņai par Latvijas digitālo nākotni, lai kopīgi veidotu valsts attīstības stratēģiju, kas balstīta idejā par Latviju kā viedo tehnoloģiju līderi pasaulē.

Forumā pulcējās vairāk nekā 150 Latvijas un Eiropas valsts pārvaldes, biznesa un akadēmiskās vides eksperti. Forumā eksperti diskutēja par Latvijas digitālo transformāciju un tiem izaicinājumiem, ko valsts pārvaldei, uzņēmējdarbībai un sabiedrībai rada jaunās tehnoloģijas un digitalizācijas procesi.

Tiešsaistē sniegto publisko pakalpojumu rādītājos Eiropas Savienībā (ES) Latvija pašlaik ir 7.vietā, liecina Eiropas Komisijas veidotais Digitālās ekonomikas un sabiedrības indekss (DESI), kas nosaka digitālas ekonomikas un sabiedrības attīstības līmeni ES dalībvalstīs. Tomēr arvien aktuāla problēma Latvijā ir iedzīvotāju digitālās prasmes. Proti – ir pieejams liels skaits dažādu e-pakalpojumu, ir lieliska IKT infrastruktūra, bet iedzīvotāji un uzņēmēji šīs sniegtās iespējas neizmanto pilnā mērā. Speciālisti forumā mudināja Latviju aktīvāk pievērsties sabiedrības izglītošanai, sadarbības veicināšanai dažādu nozaru starpā un jaunu, inovatīvu ideju radīšanā un attīstīšanā.

Konferences ieraksts pieejams Latvija.lv kontā Youtube.com

Plašāks atskats uz digitālo forumu lasāms daridigitaliarhivs.lv, fotoreportāža no foruma atrodama Galerijā. Savukārt visas foruma ekspertu prezentācijas, pieejamas sadaļā Informatīvie materiāli.

 

 

Pasākums ir finansēts no Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta Nr.2.2.1.1/17/I/015 “Pakalpojumu sniegšanas un pārvaldības platforma”.