Informācija medijiem 18.10.2019.
No 30.septembra līdz 4.oktobrim Latvijā noritēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) organizētā akcija “Dienas bez rindām”, kuras laikā vairāk nekā 67% iestāžu un bibliotēku klientu saņēmuši konsultācijas par e-pakalpojumu izmantošanu.
Kā liecina akcijas dalībnieku – iestāžu un bibliotēku sniegtā informācija, 72% klientu, kuri vēlējušies uzzināt par e-pakalpojumiem, ieradušies uz konsultāciju klātienē. Pārējie konsultējušies telefoniski vai ar e-pastu starpniecību.
Akcija “Dienas bez rindām” šogad notika jau sesto reizi un tajā piedalījās vairāk nekā 340 valsts un pašvaldību iestādes, to filiāles un bibliotēkas visā Latvijā. Akcijā iesaistīto iestāžu aptaujas rezultāti liecina, ka vismaz 92% klientu pēc konsultācijas saņemšanas veidojusies lielāka izpratne par e-pakalpojumu izmantošanas ieguvumiem.
Kā galvenie iemesli, kādēļ apmeklētāji atsakās no e-pakalpojumu lietošanas, tiek minētas nepietiekamas prasmes rīkoties ar datoru un internetu, uzskats, ka pakalpojumu saņemšana klātienē samazina pārpratumus, kā arī ieradums visus jautājumus kārtot, ierodoties iestādē klātienē.
Savukārt populārākās konsultāciju tēmas akcijas laikā bija Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskā deklarēšanas sistēmas lietošana, piekļuve internetbankai un kodu kalkulatoru lietošana, dzīvesvietas deklarēšana, dažādos reģistros pieejamā informācija par personas veselību, pieteikšanās slimības pabalstam, dažādi pabalsti un sociālā palīdzība, e-paraksta lietošana u.c.
Viktorīnā visaktīvākie – Brocēnu novada iedzīvotāji
Šogad akcijas laikā ikvienam interesentam bija iespēja piedalīties tiešsaistes viktorīnā par e-pakalpojumiem. Viktorīnas rezultāti liecina, ka visaktīvākie dalībnieki ir bijuši Brocēnu novadā – viktorīna aizpildīta teju 130 reižu, turklāt vairāk nekā puse dalībnieku bijuši no Blīdenes pagasta, kur viktorīnā aktīvi iesaistījās bibliotēka, pamatskola un arī pagasta pārvalde.
Bibliotēku vidū visaktīvākie dalībnieki bijuši Jelgavas pilsētas bibliotēkā, Pļaviņu bibliotēkā un Līvānu novada Rožupes bibliotēkā. No pašvaldību iestādēm aktīvākie dalībnieki bijuši Valmieras pilsētas domē, kā arī Ikšķiles un Auces novadu domēs. Savukārt iestāžu vidū ar vislielāko aktivitāti izcēlusies Nodarbinātības valsts aģentūra, iesaistot viktorīnā gan darbiniekus, gan klientus filiālēs un klientu centros visā Latvijā. Kopumā viktorīnā kā “atrašanās vieta” atzīmēti vairāk nekā 60 novadi vai pilsētas. Viktorīnā piedalījušies 1148 dalībnieki.
Atbildot uz viktorīnas jautājumiem, dalībniekiem vienlaikus bija iespēja apgūt jaunas zināšanas par valsts un pašvaldību e-pakalpojumiem, e-parakstu un citiem digitāliem risinājumiem ikdienas dzīves situāciju risināšanai. Tāpat dalībniekiem tika vaicāts par dažādām noderīgām mobilajām lietotnēm, valsts pārvaldes tulkošanas platformu hugo.lv, Valsts un pašvaldību vienotajiem klientu apkalpošanas centriem u.c. tēmām. Lai pareizi atbildētu uz visiem jautājumiem, bija arī jāzina, aptuveni cik tonnas papīra ietaupītas viena gada laikā, kopš darbojas digitālā pastkastīte jeb e-adrese.
Vidējais pareizi atbildēto jautājumu skaits – 16 no 20, vidējais iegūtu punktu skaits – 428, bet ātrākajiem un zinošākajiem punktu skaits svārstās no 680 – 700. Punktu aprēķināšanā tika ņemts vērā gan anketas aizpildīšanas laiks, gan pareizo atbilžu skaits.
Iniciatīvas “Dienas bez rindām” mērķis ir ne tikai iedrošināt sabiedrību saņemt pakalpojumus digitāli, bet arī iepazīstināt ar e-pakalpojumu dažādību, lai veicinātu paradumu maiņu – ar dažādām dzīves situācijām saistītās formalitātes ātrāk un ērtāk nokārtot tiešsaistē, nevis stāvot rindā valsts vai pašvaldības iestādē.
Papildu informācija:
Vita Krieviņa
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija
Peldu iela 25, Rīga, LV 1494
Tālr.: 67026533
E-pasts: prese@varam.gov.lv
Integrētās mācību un komunikācijas aktivitāšu programmas “Mana Latvija.lv. Dari digitāli!” ietvaros tiek organizēti sabiedrības informācijas un komunikācijas tehnoloģiju iespēju izmantošanas un uzvedības maiņas veicināšanas pasākumi. Programmas koncepcija paredz integrētu pieeju – fokusēties uz 50 dzīves situāciju komunikāciju un mācīšanu, lai pēc paredzēto aktivitāšu īstenošanas, sabiedrība spētu atpazīt dzīves situācijas, kuras ir iespējams atrisināt vienuviet internetā – portālā Latvija.lv. Nozīmīgākā programmas sastāvdaļa ir mācības, kuru rezultātā tiks sagatavoti 6000 digitālie aģenti: valsts un pašvaldību iestāžu darbinieki, tostarp valsts un pašvaldību vienoto klientu apkalpošanas centru darbinieki, kā arī bibliotekāri, skolotāji un žurnālisti. Digitālie aģenti konsultēs sabiedrību par e-pakalpojumu izmantošanu dažādās dzīves situācijās un drošu darbošanos internetā. Plašāka informācija par mācībām un to norisi pieejama portāla Latvija.lv atbalsta vietnē – https://daridigitaliarhivs.lv/.
Pasākums ir finansēts no Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta Nr. Nr.2.2.1.1/17/I/015 “Pakalpojumu sniegšanas un pārvaldības platforma”.