Ziņas

Aigars Apinis: Iespēja apgūt e-pakalpojumus

Aigars Apinis, programmas „Mana Latvija. Dari digitāli!” vēstnesis, Latvijas Paralimpiskās komitejas viceprezidents, vairākkārtējs paralimpiskais un pasaules čempions.

Jebkuras zināšanas un jaunas iemaņas ir cilvēka bagātība, tāda bagātība, ko nevar atņemt neviens – ne zagļi, ne dabas stihijas, ne kāds cits nelabvēlis. Tādēļ allaž atkārtoju – Tu mācies sev, nevis kāda cita vietā! Un to pilnībā var attiecināt arī uz ikviena cilvēka e-prasmēm. Es pats esmu labs piemērs tam, kā soli pa solim var apgūt gan darbu ar e-parakstu, gan e-pakalpojumu lietošanu ikdienā.

No kodu kalkulatora līdz e-parakstam

Varētu teikt, ka pirmā saskare ar e-pakalpojumiem bija autorizēšanās internetbankā. Tad man kā Latvijas Invalīdu sporta federācijas pārstāvim bija jāapgūst, kā kārtot finanšu lietas gan ar Valsts ieņēmumu dienestu, gan Valsts kasi. Sēdos pie datora, vēru vaļā un mēģināju to visu saprast. Neviens man blakus nestāvēja un speciāli nemācīja. Man tas bija jāapgūst, jo citādi federācija nevarētu strādāt.

Gatavojoties kļūt par programmas “Mana Latvija. Dari digitāli!” vēstnesi, mani uzaicināja uz kursiem, kur stāstīja par eID karti un e-parakstu. Man bija eID karte, bet par parakstiem nebiju pat interesējies. Visu noklausījos, skatījos, kā citi ar tām lietām darbojas, pierakstīju, ko jāatceras un pēc tam Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē pieteicos e-parakstam. Saņēmu savus PIN kodus, pats lejupielādēju datorā nepieciešamās programmas un ķēros klāt.

Savu pirmo elektroniski parakstīto dokumentu joprojām atceros. Bija gan prieks, gan satraukums. Prieks par to, ka tas ir tik ērti – uzraksti, saglabā, paraksti elektroniski, pievieno e-pastam un sūti prom – nekur nav jāiet un laiks nav jākavē! Un tai pat brīdī, protams, bažas par to – vai parakstīt tiešām izdevās? Vai pareizi aizpildīju visu, kas bija prasīts? Tagad varu teikt – tas nav nekas sarežģīts. Izdarīsi vienu reizi, otro – trešajā jau aizies bez aizķeršanās.

Turklāt no šā gada sākuma e-paraksts iedzīvotājiem ir bez maksas! Par šādi parakstītu vēstuli  nekas nav jāmaksā, pat pasta izdevumu nav! Un drošība – nav jābaidās, ka sūtījums kaut kur noklīdīs, vai ka to izlasīs kāds cits, kam tas nav adresēts.

E-pakalpojumi – palīgs cilvēkiem ar invaliditāti

Laiks, finanses, veselība,  vides pieejamība, kas mums cilvēkiem ar invaliditāti nav mazsvarīgi, – ar to jārēķinās, kārtojot visu klātienē. Ne visi cilvēki paši var nokļūt līdz vajadzīgajai iestādei, ir nepieciešams asistents, ziemā, sniegā – cilvēki ar ratiņkrēslu vispār nekur nevar tikt. Tā tas vienkārši ir. Es arī ziemā pārsvarā izvēlos apmeklēt tādas vietas, kur autostāvvieta ir zem jumta. Bet ir gadījies ņemt arī lāpstu rokās un lūgt cilvēku palīdzību tikt no mašīnas līdz durvīm.

Ja esi aktīvs cilvēks, ik pa brīdim nepieciešams kaut vai aizsūtīt iesniegumu pašvaldībai. Elektroniski vari uzrakstīt, apstiprināt un aizsūtīt. Nav jāgaida, nav jāstāv rindā. To visu var izdarīt no mājām.

Daudziem cilvēkiem ar invaliditāti darba vide ir mājās, pie datora. Un viņš no mājām var daudz ko izdarīt, pelnīt naudu un uzturēt ģimeni! Tas ir veids kā „neizkrist” no darba vides un būt noderīgam! Tagad arī konferencēs un mācībās var piedalīties attālināti – ar video tiešraižu starpniecību.

Tas ir interesanti!

Gribu motivēt cilvēkus ar invaliditāti un arī vecākās paaudzes cilvēkus censties apgūt šīs jaunās lietas. Tas ir interesanti, tas pavelk.  Ja kaut ko vienu izdari un sanāk, gribas pamēģināt nākamo. Un man sanāca.

Turklāt tiek piedāvātas iespējas bez maksas apgūt darbošanos e-vidē, lietot e-parakstu, darboties ar e-pakalpojumiem. Daudzi maksā lielu naudu par jaunām zināšanām, kādēļ neizmantot iespējas, ko valsts piedāvā?

Es saprotu, ka daudzi atrunājas ar laika trūkumu, jo Latvijā cilvēki, kas ir aktīvi un vēlas dzīvē kaut ko sasniegt, ir diezgan noslogoti. Tomēr, ja ir motivācija un vēlme, tad tām dažām mācību stundām laiks atradīsies. Es nerunāju par tiem, kas tikai čīkst, ka nekā nav un neko nevar izdarīt. Tādiem es allaž saku – nu, atnāc, parādi, ko tu vari. Nevis nepārtraukti man stāsti, ka tu nevari, jo nav laika, nav naudas un nav iespēju, un vispār – kas man par to būs? Kā, kas tev par to būs? Dari, un tad Tev nāks atpakaļ un viss būs!

Un pats galvenais – iegūtās zināšanas ir jāizmanto. Ja tu iemācīsies braukt ar mašīnu, iegūsi tiesības, bet pēc tam ikdienā nebrauksi, tu ātri vien visu aizmirsīsi. Ar e-lietām ir tas pats. Jo regulārāk izmantosi, jo labāk pārzināsi.

Konsultācijas un atbalstu e-pakalpojumu lietošanas uzsākšanai var saņemt pie digitālajiem aģentiem visā Latvijā. Sev tuvāko digitālo aģentu meklē kartē. Tāpat palīdzību un atbalsu konkrētu e-pakalpojumu uzsākšanā varat saņemt Valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros.

Viedoklis publicēts 2019. gada 1. marta laikraksta “Diena” pielikumā “Senioru Diena”